مقالات مرتبط با نمای ساختمان

مقالات آلوسوئیس باند

ژورنال و مقالات برتر هلدینگ آلوسوئیس باند

1400/03/29 : تاریخ مطلب ساختمان سبز Green Building


ساختمان سبز Green building

ساختمان سبز ساختمانی است که کمترین آلودگی را در محیط زیست ایجاد کند و کمترین مداخله را در آن داشته باشد.بي شک صنعت ساختمان سازي تاثيرات زيادي بر روي محيط زيست، اقتصاد، سلامتي و بهره ‌وري ساکنان زمین دارد، با توجه به پيشرفت‌هاي اخير در صنعت ساختمان سازي، هم اکنون تکنولوژي و دانش لازم براي طراحان، سازندگان، بهره برداران و مالکان فراهم شده است، تا بتوانند با ساخت ساختمان هاي سبز بهترين بهره وري اقتصادي و زيست محيطي را داشته باشند.منشأ ساختمان سبز فرایندی است برای احداث ساختمان‌های سازگار با محیط زیست و حفظ انرژی. ارزش ساختمان سبز را در سیکل گهواره تا گور یک ساختمان می‌توان مورد بررسی قرار داد، در حالی که با توجه انتشار آمار توسط آژانس بین‌المللی انرژی ۴۰٪ سرانه انرژی مصرفی توسط ساختمانها مصرف می‌شود.

ساختمان سبز یک روش هوشمندانه و کارآمد در طراحی، ساخت و استفاده از یک ساختمان است که نه تنها اثرات منفی آن بر روی محیط زیست به حداقل رسیده، بلکه حتی تاثیر مثبتی نیز بر روی آن می‌گذارد. ساختمان‌های سبز موجب حفظ منابع طبیعی می‌گردند و به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کنند.

 


 

با  استناد  به  شورای  ساختمان های سبز  ایالات  متحده  آمریکا،  به  طور  کلی  خانه های سبز  سالمتر ،راحتتر ،پایدارترو  دارای بهره وری انرژی بیشتری هستند. این ساختمانهاکمترین تأثیررا روی محیط زیست دارند.ویژگی پایداری این ساختمانها ،اینده صنعت ساختمان سازی را تشکیل میدهد.تقاضای خریداران، سازندگان ساختمان های مسکونی، تمایلات مسئولین دولتی محلی و سیاستهای محلی دولت از عوامل این موضوع هستند.از آنجاکه جنبش ساختمانهای سبز در حال پیشروی است، تقاضای خریداران به سمت گزینه های سبزتر سوق داده شده است. به طوری که نظر دو سوم خریداران به خانه هاو ساختمان های سبز جلب شده است،دلیل این است که این افراد به رابطه بین ویژگیهای ساختمانهای سبز، صرفه جویی در هزینه هاو زندگی سالم پی برده اند.این  افراد  همچنین  دریافته اندکه هرچه  ساختمانها سبزترباشند،  سرمایه  گذاریهای بلند  مدت  در  این  قبیل  ساختمان هاصرفه جوییهای بیشتری را به همراه خواهند داشت.

امروزه با سرمايه گذاري در بخش انرژي تجديدپذير، بهبود کارايي انرژي و فناوري هاي نوين گام هاي بزرگي در زمينه کنترل آلودگي هاي زيست محيطي برداشته شده است. خورشيد بخش بزرگي از انرژي کره زمين را تامين مي کند و با توجه به پاک، ارزان و بي پايان بودن اين انرژي، در بسياري از مناطق دنيا علي الخصوص خاورميانه قابل مصرف مي باشد.

 


 

ايران نيز با توجه به موقعيت اقليمي خود در يکي از بهترين شرايط براي استفاده از انرژي خورشيدي و بهره مندي از سيستم هاي فوتوولتائيک قرار گرفته است، همين امر باعث شده تا سيستم هاي خورشيدي در ايران پتانسيل بالايي براي استفاده داشته باشند. از طرفي، با توجه به اينکه معمولا سقف ساختمان هاي مسکوني و تجاري بلااستفاده هستند، نصب و راه اندازي پنل هاي فتوولتائيک بر روي سقف چنين ساختمان هايي رشد چشمگيري داشته است. علي رغم اهميت اين حوزه متاسفانه هنوز دانش کافي در خصوص امکانات فني و همچنين جزئيات نمونه هاي پياده سازي شده وجود ندارد و به خصوص در کشورهاي در حال توسعه نظير ايران، تحقيقات کمي در اين حوزه انجام شده است. لذا در اين پژوهش رويکرد ساختمان سبز و سازگار با محيط زيست را در طراحي ساختمانهاي اداري جهت بهينه سازي و حفاظت انرژي مورد بررسي قرار ميدهيم. مطالعه موردي، ساختمان ستاد مرکزي بانک حکمت ايرانيان براي نصب سلول هاي فتوولتائيک مي باشد. در ابتدا موقعيت و داده هاي طراحي جغرافيايي و هم چنين مصرف برق در اين ساختمان مورد بررسي قرار گرفته و سپس به وسيله ي نرم افزار ديزاين بيلدر سيستم هاي فتوولتائيک مناسب طراحي گرديد. در نهايت، برق توليد شده توسط سلول هاي فتوولتائيک و مقدار برق مصرفي ساختمان مذکور مورد مقايسه قرار گرفتند. نتايج نشان ميدهند که با محاسبه انرژي توليدي با توجه به مفروضات پروژه، سرمايه گذاري در احداث مولدهاي فتوولتائيک داراي خالص ارزش فعلي و نرخ بازده داخلي بالايي مي باشند که اين امر نشان دهنده توجيه پذيري بالاي سرمايه گذاري در اين پروژه ها است.

   نظرات :  

 


از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.

ساعت و تاریخ :

17:03- 1403/4/26