مقالات مرتبط با نمای ساختمان

مقالات آلوسوئیس باند

ژورنال و مقالات برتر هلدینگ آلوسوئیس باند

1401/01/19 : تاریخ مطلب چوب پلاست چیست؟


چوب پلاست چیست؟ راهنمای جامع ۰ تا ۱۰۰ برای خرید چوب پلاستیک

کامپوزیت‌هایی که امروزه به آن‌ها چوب پلاستیک یا چوب پلاست می‌گویند، از ترکیب موادی همچون پلاستیک، الیاف چوب طبیعی، ترمو پلاستیک و آرد ساخته می‌شود. این محصول، محصول بسیار جدیدیست که وقتی می‌خواهند آن را تولید کنند، تمام مواد نام برده را دورن پروفیل به کار می‌برند. البته باید دقت داشته باشید که هر یک از این مواد از مواد دیگری ساخته شده‌اند که کیفیت آن‌ها باید بسیار مطلوب باشد، بنابراین در زمان خرید باید به کیفیت محصول بسیار دقت داشته باشید.

در بخش چوبی برای تولید پروفیل از مواد اولیه‌ای مانند پوسته بادام زمینی، الیاف تفاله، کاه و بامبو استفاده می‌شود؛ همچنین در بخش پلاستیکی این محصول از پی وی سی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن استفاده می‌گردد. این مواد بعد از اینکه در دستگاه با یکدیگر ترکیب می‌شوند، خمیر قوام گرفته‌ای را تحویل می‌دهند که به آن‌ها کامپوزیت می‌گویند. بعد از آن خمیر شکل گرفته را درون قالب‌های متنوعی ریخته و پس از تغییراتی که در آن می‌دهند چوب پلاستیک یا چوب پلاست  تولید می‌شود.

 

چوب پلاست

 

چوب پلاست (wpc) به طور کلی از چوب، ترموپلاستیک ها و یکسری مواد افزودنی تشکیل شده است که هر بخش خود می تواند شامل موارد زیر باشد:

بخش چوب: شامل پودر خاک اره، فیبر چوب و غیره.

ترموپلاستیک ها: عمدتا مواد نو و بازیافتی پلاستیکی مثل پلی اتیلن ها، پلی پروپینیل ها و پلی وینیل کلرایدها (PVC). البته چوب پلاست های پلی اتیلنی متداول تر هستند.

مواد افزودنی: عوامل رنگ دهنده، جفت کننده، تثبیت کننده های یو وی (UV)، فوم کننده ها و روان کننده ها که به حاصل شدن محصول نهایی مطلوب کمک می کنند.

 

چوب پلاست (wpc) به طور کلی از چوب، ترموپلاستیک ها و یکسری مواد افزودنی تشکیل شده است که هر بخش خود می تواند شامل موارد زیر باشد:

بخش چوب: شامل پودر خاک اره، فیبر چوب و غیره.

ترموپلاستیک ها: عمدتا مواد نو و بازیافتی پلاستیکی مثل پلی اتیلن ها، پلی پروپینیل ها و پلی وینیل کلرایدها (PVC). البته چوب پلاست های پلی اتیلنی متداول تر هستند.

مواد افزودنی: عوامل رنگ دهنده، جفت کننده، تثبیت کننده های یو وی (UV)، فوم کننده ها و روان کننده ها که به حاصل شدن محصول نهایی مطلوب کمک می کنند.

 

 

 آیا به رنگ مخصوص برای چوب پلاست (wpc) نیاز است؟ 

برخلاف سایر مواد مثل پلای وود (Plywood)، ام دی اف (MDF)، اچ پی ال (HPL) و غیره، چوب پلاست نیازی به محافظت از سطح ندارد و بنابراین در هزینه های پوشش سطح، کارگری و زمان صرفه جویی می شود.

 

آیا چوب پلاستیک در برابر آتش سوزی مقاوم است؟

تمامی محصولات چوب پلاستیک به خودی خود ضد حریق نیستند. اما معمولا محصولات با کیفیت دارای خاصیت ضد حریق هستند به این معنا که از شعله ور شدن آتش جلوگیری می کنند و خود باعث تشدید آن نمی شوند. از آن جایی که بخش قابل توجهی از کامپوزیت چوب پلاست از پلاستیک ساخته شده است به طور طبیعی میل به آتش سوزی به هنگام حریق در این محصول بالاست. ولی به واسطه مواد افزودنی و استانداردهایی که برای این محصول تعریف شده است این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

آیا با ابزارهای نجاری می توان با چوب پلاستیک کار کرد؟

با یک محصول باکیفیت چوب پلاستیک می توان به سادگی با ابزارآلات متداول نجاری برای برش، سوراخ کاری، میخ کوبی و سنباده کاری کرد و از این جهت مشکلی وجود ندارد.

مزایای چوب پلاست (چوب پلاستیک) چیست؟

چوب پلاست (wpc) ویژگی های منحصر به فردی دارد که این موارد باعث شده است تا استفاده از آن در جای خود بسیار مفید و کمک کننده باشد. از جمله ویژگی ها و خواص چوب پلاست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر رطوبت
 • مقاومت در برابر قارچ و کپک
 • مقاومت در برابر ترک خوردگی
 • مقاومت در برابر موریانه ها و حشرات
 • دوستدار محیط زیست و ایمن
 • قابلیت بازیابی و بازیافت
 • قابلیت شستشو با مواد شوینده
 • امکان مقاومت در برابر اسیدها
 • عایق صدا و حرارتی
 • خاصیت آنتی باکتریال
 • امکان مقاومت در برابر خط و خش
 • امکان مقاومت در برابر آتش سوزی
 • مقاومت در برابر لغزش
 • امکان مقاومت در برابر اشعه یو وی (UV)
 • سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف
 • بدون نیاز به پوشش رنگ
 • دارای عمر مفید حدود سی سال

البته نکته حائز اهمیت این است که تمامی تولید کنندگان و برندهای موجود چوب پلاست لزوما تمام این استانداردها و کیفیت لازم را ندارند و باید در هنگام خرید به این موضوع توجه داشت و با درخواست از فروشنده وجود آیتم های بالا را در محصول بررسی کرد.

معایب چوب پلاست (چوب پلاستیک) چیست؟

از جمله معایب چوب پلاستیک این است که مثل چوب خالص و طبیعی نیست و آن حسی که چوب به عنوان یک موجود زنده دارد و به اطراف خود القا می کند را ندارد. به خصوص رگه های طبیعی که در چوب وجود دارد در چوب پلاستیک یافت نمی شود.

هم چنین چوب پلاست نسبت به چوب در برابر تغییرات دمایی زیاد کمی ضعف دارد و اگر محصول با کیفیت لازم ساخته نشده باشد می تواند بعدا اشکالات زیادی ایجاد کند.

خواص فیزیکی و مکانیکی چوب پلاست:

چوب پلاستیک به واسطه خواص فیزیکی و مکانیکی منحصر به فردی که دارد می تواند در جای خود بسیار کارآمد باشد. در بخش زیر در وودیانو به بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی چوب پلاست می پردازیم.

خواص فیزیکی چوب پلاست:

به خاطر ساختار ذاتی چوب پلاست که از چوب و پلاستیک تشکیل شده است، جذب آب بسیار کمی دارد و همین موضوع باعث شده است تا وقتی در معرض محیط های آبی قرار بگیرد تورم و باد کردگی ایجاد نشود. بنابراین به خاطر این خاصیت از چوب پلاست در محیط های در معرض آب و رطوبت مثل حمام، دستشویی و آشپزخانه استفاده می شود. هم چنین چوب پلاست انعطاف خوبی داشته و دوام بالایی دارد.

خواص مکانیکی چوب پلاست:

در بخش زیر برخی از خواص مکانیکی مهم چوب پلاست ارائه شده است.

مقاومت برشی: حدود ۲۷ مگاپاسکال

مقاومت خمشی: حدود ۴۰ مگاپاسکال

از این رو می توان گفت چوب پلاستیک مقاومت خوبی در حوزه های مختلف دارد. وودپلاستیک (چوب پلاست) هم چنین مقاومت خزشی خوبی از خود نشان می دهد و استفاده از مواد جفت کننده (coupling agents) در طی ساخت آن نیز به بهتر چسبیده شدن آن به چسب ها کمک می کند. از آنجایی که چوب پلاستیک هیچ آبی جذب نمی کند بنابراین خبری از ترک خوردگی هم نخواهد بود. صفحات چوب پلاستیک امروزه به خاطر مقاومت در برابر جذب آب در کنار استخرهای شنا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مدول الاستیسیته پایین:

صفحات چوب پلاست (wpc) مدول الاستیسیته بسیار پایینی دارند که در حدود یک دهم چوب است. بنابراین محصولات ساخته شده با چوب پلاست می توانند به شکل ها و فرم های مختلفی درآیند که این موضوع انعطاف بالایی به هنگام طراحی محصولات با چوب پلاست به دست می دهد. این موضوع به خاطر وجود محتوی و درصد بالای پلاستیک در درون چوب پلاست است.

صفحات چوب پلاستیک مقاومت تنشی و ممان اینرسی بالا و مدول الاستیسیته پایینی دارند و از این رو می توانند به عنوان یک متریال ایده آل در جای خود مورد استفاده قرار بگیرند.

کاربرد چوب پلاستیک در دکوراسیون

همانطور که متوجه شدید جنس چوب پلاستیک از موادی مرغوب بوده که برای محیط زیست بسیار عالی و کارآمد است. بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می‌آید که این محصول چه کاربردی دارد و در چه مکان‌هایی از آن استفاده می‌کنند. در واقع شما باید بدانید از این محصول در موارد مختلفی مانند: کفپوش چوبی، گلدان، سقف کاذب، نرده چوبی، مبلمان و نما استفاده می‌شود. 

انواع پروفیل چوب پلاست

کامپوزیت‌هایی که از این جنس هستند، دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوع بوده، ولی با توجه به عملیات متفاوتی که برروی آن‌ها انجام می‌شود، کاربرد آن‌ها نیز متفاوت خواهد شد. انواع پروفیل چوب پلاست و کاربردهای آن‌ها عبارتند از: 

پروفیل چوب پلاست طرح چوب

در واقع مناسب‌ترین انتخابی که می‌توانید برای اجرای پروفیل چوب پلاست طرح چوب داشته باشید، از جمله: سقف کاذب، مبلمان باغی، نما، دکور سازی، فلاورباکس است. یکی از نکاتی که در مورد این طرح بسیار باید به آن دقت داشته باشید، این است که به عنوان کفپوش از آن استفاده نکنید، چرا که بعد از مدتی به دلیل اینکه پاخور کفپوش زیاد است، فرسوده شده و طرح چوب آن‌ها از بین می‌رود.

پروفیل چوب پلاست برس خورده

این طرح شباهت زیادی به ترمو چوب دارد و به همین دلیل بیشترین استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شود، برای دکور سازی چوب، سقف کاذب، ساخت گلدان و نما است. از آنجایی که سطح این مدل پروفیل چوب پلاست، برس خورده است، گزینه مناسبی برای کفپوش چوبی به شمار می‌آید. علت محبوبیت این طرح برای کفپوش، به دلیل سطح بورس خورده آن بوده که از لغزش جلوگیری می‌کند؛ همچنین برای اطراف استخر هم از این پروفیل استفاده می‌کنند.

پروفیل چوب پلاست صیقلی

پروفیل چوب پلاست صیقلی هیچ گونه عملیات سطحی ندارند، ظاهر آن‌ها بسیار براق بوده و به همین دلیل هرگونه خط و خشی که بر روی آن‌ها بیفتد سریعا نمایان می‌شود. از آنجایی که جنس آن‌ها بسیار حساس است، بیشترین استفاده را در طراحی و اجرای آلاچیق، گلدان، نیمکت، پرگولا، نما و سقف کاذب دارد. استفاده از این طرح به دلیل حساس بودن آن برای کفپوش چوبی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پروفیل چوب پلاست سمباده زده شده

اگر از سمباده برای پروفیل استفاده شود سطح براقی که در آن وجود دارد، از بین می‌رود و به خوبی می‌توانید براده‌های چوب را مشاهده کنید. این طرح شباهت بسیاری به چوب دارد و به همین علت است که در سقف کاذب، دکور سازی‌های چوبی و مبلمان آلاچیق استفاده می‌شود. بیشترین استفاده‌ای که از این طرح می‌شود برای کفپوش چوبی بوده، چرا که به علت سمباده‌هایی که روی آن کشیده شده قادر است رطوبت بیشتری را  جذب کند و اگر لکه‌ای روی آن ایجاد شود به راحتی از بین می‌رود. به همین دلیل بسیاری از افراد که به دنبال کفپوش چوب پلاست ارزان  هستند از این طرح استفاده می‌کنند.

 

 

مزایای استفاده از چوب پلاستیک

همانطوری که می‌دانید امروزه صنایع بسیار پیشرفت داشته‌اند و روز به روز محصولات جدیدی برای ساخت و ساز و … تولید می‌شود. یکی از این محصولات چوب پلاست بوده که محصولی جدید است و از آن استفاده‌های فراوانی می‌شود. استفاده از این محصول مزایای بسیاری دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

مزیت‌های چوب پلاست

 • این مواد کاملا ضد آب و ضد رطوبت هستند، تولید آن به گونه‌ایست که آن را صد در صد، ضد آب تولید کرده‌اند.
 • به دلیل ویژگی آنتی باکتریال که در این محصول وجود دارد، در برابر نفوذ و جذب هرگونه باکتری و میکروب مقاوم است. همچنین هر گونه چربی و … نمی‌تواند از این محصول رد شود. در واقع باید بدانید بهترین محصولی که در برابر تمامی عوامل بیرونی مقاومت خوبی نشان می‌دهد چوب پلاستیک یا چوب پلاست است.
 • در تمامی شرایط آب و هوایی که به وجود می‌آید انبساط و انقباض ندارد. یعنی در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی گرم و سرد این محصول هیچ تغییری نمی‌کند.
 • با اینکه وزن آن بسیار سبک است، استقامت بسیار بالایی دارد و در برابر هر نوع ضربه و آسیب مقاوم است.
 • در برابر تمامی حوادث ناگهانی مانند: اتصالات برقی و حریق مقاوم است.
 • عمر مفید این محصول 30 سال است که در این 30 سال شما هیچ گونه ضربه، آسیب دیدگی، کسر مقاومت، تغییر شکل و … را در آن مشاهده نخواهید کرد.
 • با تمامی مواد شوینده و پاک کننده‌ای که در بازار وجود دارد، می‌توانید این محصول را شستشو دهید و با شستشو متداوم ظاهر آن تغییری نخواهد کرد.

با توضیحاتی که در مورد مزایای پروفیل چوب پلاست ارائه دادیم به این نتیجه می‌رسیم که این محصول مزایای بسیار زیادی نسبت به محصولات مشابه خود دارد؛ چرا که این محصول به تازگی تولید می‌شود و تمامی مشکلاتی که محصولات دیگر داشته‌اند را ندارد.

 

   نظرات :  

 


از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.

ساعت و تاریخ :

21:36- 1403/2/2