ترمو چوب

ترمو چوب ( ترموود ) و چوب ترمو نما

ترمو وود نما (ترمو چوب)

0

ترمووود (ترموود) چیست؟

ترمووود، چوب ترمو یا ترموود به چوبی گفته میشود که در طی مراحل گوناگون و با روش های اصولی، در معرض حرارتهای مختلف از حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد تا بالاتر از ۲۰۰ درجه سانتیگراد قرار میگیرد. عموما این کار در حضور مقادیر کم اکسیژن قرار میگیرد و طی این فرآیند، دیواره سلولی چوب اصلاح حرارتی میشود. این کار موجب خشک شدن چوب و کاهش رطوبت موجود در آن شده و در طی این فرایند تخریب اجزای دیواره سلولی ترمووود انجام میشود که به موجب آن واکشیدگی چوب تا میزان ۵۰ درصد کاهش می یابد.

چوب پس از مدتی با قرار گرفتن در این شرایط به مرحله ای میرسد که در آن تقریبا کلیه صمغ ها و رطوبت داخلی آن از بین میرود، مقاومت چوب در برابر قارچهای چوب خوار افزایش می یابد و کم کم برای تبدیل شدن چوب عادی به چوب ترمووود آماده میشود. این در حالیست که ویژگیهای مکانیکی چوب ترمو بعلت تصعید برخی مواد چوبی تضعیف می شود که لازمست مورد اخیر در هنگام کاربرد چوب آلات ترمو شده مد نظر قرار گیرد. پس از انجام فرایند ترموود ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم میشود و به عنوان چوب ترمو با ترمووود قابل استفاده خواهد بود

برای آگاهی بیشتر در مورد فرایند ترمووود پیشنهاد میشود مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید.

تاریخچه ترمووود

چوب،آتش و حرارت دهی و ریشه ی ترمووود در گذشته های دور

چوب بعنوان یكی از اولین موادی است كه از ابتدا بطور طبیعی و در حد فراوان در دسترس بشر قرار داشته است. از قدیم الایام چوب (و سنگ) جزو اولین مصالح ساختمانی بوده است که در طول تاریخ انسان ها از آن بهره گیری و استفاده می کردند. از این رو تاریخ استفاده از چوب به زمانهای خیلی دور می رسد . با آنكه انسان اولیه پناهگاه زندگی خود را از غارنشینی آغاز كرد ولی از چوب پیش از سایر مواد استفاده نمود.با این حال، خصوصیات فیزیکی چوب به طور ذاتی محدودیت هایی در استفاده به ویژه در فضای باز ایجاد میکرد . اگر کمی از انسان نخستین فاصله بگیرم و به سمت استفاده گسترده تر از چوب برویم مشاهده میکنیم که عواملی مانند تاثیر رطوبت و ایجاد کپک، قارچ، حمله حشراتی مانند موریانه و مستعد بودن چوب برای مشتعل شدن عوامل محدودکننده ی استفاده از چوب بودند که باید به طریقی این مشکل برطرف میشد.

ریشه ترموود در گذشته های دور

با گذشت زمان انسان متوجه شد که حرارت دادن به چوب باعث افزایش دوام آن خواهد شد و این قضیه گسترش یافت تا جایی است که قرن‌ها است که ثابت شده است سوزاندن سطح چوب در آتش، آن را برای استفاده در فضای بیرونی و نمای ساختمانها مقاوم‌تر می‌کند. پایه شکل دهی ترمووود بر پایه گرمادهی، حرارت دهی و سوزاندن چوب بنا نهاده شده است. انسان ها در طول تاریخ با کشف آتش و با سوزاندن و حرارت دهی چوب برای ادامه حیات همیشه به این قضیه توجه خاصی داشتند . شواهد اولیه پیدایش آتش به آفریقای جنوبی برمیگردد و با توجه به شرایط محیطی انسان، به احتمال زیاد اولین آتش محصول صاعقه برای انسان بوده است .دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بشر از حدود یک میلیون سال پیش از آتش استفاده میکرده است و تقریبا پایه تولید ترمووود از سالها پیش بنا نهاده شده است. این مورد برای زندگی، تولید گرما، پخت غذا، دوری حیوانات از محل زندگی انسان های نخستین یکی از موارد اجتناب ناپذیر بوده است.چوب ذاتا با حرارت دهی و سوزاندن مقاوم میشود و در برابر شرایط محیطی پایداری بیشتری را برای استفاده به ارمغان می آورد . چوب حرارت دیده شده یا اصطلاحا چوب ترموود در طی سه مرحله کار اصولی و گرما دهی برنامه ریزی شده تولید میشود .

مزایای استفاده از چوب ترمو (چوب ترمووود فنلاندی)

از زمان نخستین ظهور چوب ترمو در ایران ، این نوع چوب به عنوان چوب فنلاندی در ایران شناخته می شود. ترموود (ترمووود) یکی از مدرن ترین روش های افزایش استحکام چوب برای مصارف فضای باز است ، به عنوان مثال برای نمای چوبی یک ساختمان و انواع دیگر مصارف در فضای باز.
فنلاند زادگاه ترمووود است که از بالاترین کیفیت در بین کشورها برخوردار است و به لطف انبارهای عظیم و نگهداری چوب ترمو مطابق با استانداردهای جهانی ، بهترین صادر کننده چوب ترمووود در جهان می باشد.
هلدینگ آلوسوئیس باند وارد کننده چوب ترمو فنلاندی در ایران و خاورمیانه است و تیم مدیریت و مجرب آن در زمینه واردات چوب ترمو فنلاندی همواره سعی در ارائه بهترین خدمات را دارد.
چوب ترمو یا ترمووود در حقیقت چوب طبیعی است که با روش های حرارتی پیشرفته و به اصطلاح ترمو کردن ، از دوام و استحکام بیشتری نسبت به سایر چوب ها برخوردار است. ترموود چوب خام است که در مرحله تولید ترموود است و بسیاری از معایب چوب طبیعی همانند پوسیدگی ، تغییر رنگ و تورم را نداشته. چوب ترموود یکی از بهترین نوع چوب ها جهت طراحی نمای چوب ترموود ساختمان و دکوراسیون داخلی می باشد و در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط سخت می باشد. Thermowood محصولی است که تمام زیبایی های چوب طبیعی را در کنار مزایای ترموود را به زندگی افراد خواهد بخشید.

کاربرد های چوب ترموود

ترمووود چوبی برای کاربردهای مختلفی ایده آل است ، که این روزها طرفداران زیادی را به خود جلب می کند و مورد استقبال طراحان معمار قرار گرفته است. در نمای ساختمان ، کف و پوشش دیوار ، از چوب ترموود استفاده می گردد. از دیگر کاربرد های چوب ترمو می توان به موارد زیر اشاره داشت :

روف گاردن ترمووود
دکوراسیون داخلی
ساختن آلاچیق و سایه بان
کفپوش چوبی فضای باز چوب ترمو
سازه های درب و پنجره
ساخت قرنیز و راه پله
ساخت سونا و استخر با ترمووود
نمای چوبی ویلا با چوب ترمو
سازه های زیرکار چوبی

رنگ ترموود

جهت زیبایی و جلای چوب و همچنین افزایش مقاومت چوب ترمو در مقابل شرایط نامساعد جوی در فضای باز و همچنین نمای ساختمان، از رنگ چوب ترمو استفاده می گردد. رنگ ترمووود، باعث عدم تغییر رنگ و رنگ پریدگی چوب بر اثر تابش مستقیم نور خورشید و اشعه ماورای بنفش (UV) شده و با پر شدن منافذ و سوراخ های موجود در چوب، موجب عدم ورود رطوبت و حشرات شده و همچنین از رشد کپک و قارچ جلوگیری می نماید.نکاتی برای تشخیص کیفیت چوب ترمو وود

1- چوب ترمو وود استاندارد دارای یک رنگ بخصوصی می باشد.این رنگ و ظاهر چوب به مدت زمان و میزان درجه حرارتی که درکوره به چوب اعمال شده متفاوت می باشد.
چوب ترموود با مغز روشن به معنای غیر استاندارد بودن پروسه ترمو می باشد.
2- درختان کاجی که در منطقه اسکاندیناوی و شمال اروپا رشد می کنند دارای گره های پروانه ای منظم می باشند.
درغیر اینصورت چوب ترمو شده چوب روس یا چوب غیر کاج می باشد ودرکل غیر استاندارد می باشد.
3- چوبی که از مغز درخت بریده و ترمو شده از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد.این عمل با مشاهده ابتدا و انتهای الوارهای چوبی ترمووود قابل بررسی می باشد.
هرچه رگه های چوب بازتر باشد به این معنی است که از مغز چوب فاصله گرفته است.
4- هر نوع ترک خوردگی بر روی سطح و مقطع چوب غیر قابل پذیرش می باشد.
چوب ترمو وود با گرید A فاقد هر گونه ترک و گره سوخته در سطح چوب می باشد. چوب های که دارای شکستگی و ترک می باشند درکارخانه های تولید ترموود که مجوز استاندارد دارند جدا شده و درگرید پایین تر قرارمی گیرند.
5- وجود لکه های تیره در سطح چوب نشان دهنده پوسیدگی(یاختگی)چوب می باشد.واین به معنی کیفیت پایین چوب ترمووود می باشد.
6- صاف و صیقلی بودن سطح چوب ترموود اصل(گندگی و رنده کاری چوب)قابل مقایسه با ترموود تقلبی نیست

فرآیند ترموود

در فاز اول ترمووود دمای چوب با کمک گرما و بخار آب در کوره ی حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد به سرعت افزایش پیدا می کند. و بعد از آن به مرور و یکنواخت بر دما افزوده می شود. تا به ۱۳۰ درجه سانتی گراد برسد. در فاز دوم باز هم افزایش دمای کوره تا ۲۲۵-۱۸۰ درجه سانتی گراد ادامه پیدا می کند. که بخار آب از آتش گرفتن چوب ممانعت می کند.

در فاز آخر این فرایند، دمای چوب ترمو با پاشیدن آب به روی آن تقلیل می یابد. سپس با کاهش دمای چوب به ۹۰-۸ درجه سانتی گراد مجددا با کمک رطوبت دهی، رطوبت مناسب حدود ۷-۴ درصد دوباره به چوب بازگردانده می شود.

انواع ترموود

نرم چوب ها: این چوبها دارای دانسیته (چگالی) یا فاصله مولکولی کمتری هستند. و به علت نداشتن گره های مرکزی از بافت خاصی برخوردارند. که بسیار زیبا می باشد. نرم چوبها (Soft wood) به علت سبکی، ارزانی و داشتن بافت زیبا اگر ترمو شده باشند و شرایط چوب ترمو را داشته باشند برای نمای چوبی ساختمان بسیار مناسب هستند.

سخت چوبها: چوبهای مربوط به درختان پهن برگ هستند. که مشهورترین آنها چوب ون یا Ash است. وانواع دیگر آن شامل ،چوب گردو،صنوبر،بلوط،افرا،ماهون،گیلاس ،زبان گنجشک و…

مزایای ترموود

ترموود علاوه بر افزایش دوام، خاصیت های دیگرِ چوب را نیزبهبود میبخشد و آنرا زیباتر می کند و به همین علت است که چوب اصلاح شده وحرارت دیده،یعنی ترمووود، به یکی از بهترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است که استفاده از آن در جوامع ، رو به رشد است.

هم چنین به علت کاهش میزان رطوبت چوب به دمایی مابین ۴ تا ۶ درصد، ترمووود در مقابل تغییرات دمایی چون گرما و سرما و شرایط جوی مختلف مقاوم می شود. و در چوبی که به تعادل رطوبتی رسیده باشد. جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محیط اطراف کاهش میابد. که موجب ثبات مشخصات ابعادی و عایق حرارتی بودن عالی این چوب ها می گردد.

استانداردهای ترمووود

در بحث استانداردهای ترمووود، ترمو-اس ها با استاندار EN 113 مطابقت دارند. و در برابر شرایط جوی الزامات پوسیدگی کلاس شماره ۳ را برآورده میکنند. از کاربردهای آن به استفاده در اجزای ساختمانی، مبلمان داخلی و… اشاره کرد.

استاندارد ترمو-دی (Thermo-D) نشان دهنده دوام زیست‌شناختی علاوه بر حفظ شکل ظاهری و هم در کاربرد نهایی است .محصولات ترمووود ترمو- دی (Thermo-D) به میزان رطوبت موجود در هوا و محیطی که مورد استفاده قرار میگیرند به طور متوسط ممکن است بین ۵ تا ۶درصد تغییر ابعاد داشته باشند.

ترموود ایرانی

در برابر پدیده ای به نام ترموود ایرانی باید به نکته مهمی باید توجه داشت و آن خود موضوع ترموود است،همانگونه که از مطالعه فرآیند به وجود آمدن ترموود، پیداست برای به وجود آمدن این محصول باید شکست مولکولی در فرآیند چوب صورت پذیرد و این عمل تنها یک فرآیند فیزیکی محدود به خشک شدن و یا گرما دیدن چوب نیست، لذا به سادگی می توان دید عملیات ترموود فراتر از مراحل خشک شدن چوب و یا گرمادهی به آن می باشد که نیاز به دانش فنی مورد نیاز و دستگاه های پیشرفته دارد.

هرگاه چوبی بر اثر حرارت زیاد به رنگ قهوه ای،عسلی و … از چوب تبدیل گردد، میتوان صفت ترموود را برای آن متصور شد.

کاربردهای ترمووود

امروزه مصالح نوین چوبی نظیر ترمو وود و چوب نما باعث شده تا معماری مدرن و نوین در سازه جانی دوباره گرفته و به جسم سرد ساختمانها روحی گرم ببخشد.

ترمووود در نمای بیرونی ساختمان، نمای داخلی (دکوراسیون داخلی)،کفپوش، فضای باز ویلا و پارک ها قابل استفاده است.

به صورت کلی کاربردهای زیر برای ترموود قابل پیاده سازی است:


کف و کفپوش (Decking)
دیوارپوش (Wall plugs)
دکوراسیون داخلی (Interior decoration)
پله و نرده (Stairs and rails)
فضای باز ویلا و پارک (Outdoor)
آلاچیق (Altar)
لوور (Louvre)
روف گاردن (roof garden)
پرگولا (Pergola)
قرنیز (Cornice)
استخر و سونا (Pool)
درب و پنجره

نحوه نصب و اجرای ترمووود


در کنار استفاده از یک متریال ساختمانی خوب ، زیبا و البته با کیفیت قطعا احتیاج به نیروهای اجرایی کاردان و مجربی است که زیبایی چوب های ترموود را به بهترین شکل نشان دهند .نحوه نصب و اجرای ترمووود ب فاق و زبانه برای به حداقل رساند رویت پیچ در اجراها نام برد. فن آوریهای ایجاد تغییرات در ساختار و شکل ظاهری چوب و الوار از سالها و دهه های پیش توسط دانشمندان و شرکتهای مختلف بین المللی همواره مورد استفاده قرار گرفته اند ولی با نگاهی اجمالی به صنعت ساختمان و بازسازی سازه ها متوجه مقبولیت و محبوبیت روزافزون متریال ترمووود یا همان چوب نما خواهیم شد.

 

لیست قیمت ترمووود


از زمان ورود ترمووود به کشور ایران ، لیست قیمت ترمووود نوسان قابل توجهی داشته و البته به دلیل استقبال بالا از این متریال به خصوص در این سه سال اخیر و البته با توجه به نوسان های شدید قیمت یورو ، شرکت های وارد کننده معتبر در زمینه ترموود ( که در میان آن ها میتوان به قطع نام شرکت آلوسوئیس باند را دید ) سعی کرده اند لیست قیمت ترمووود را با توجیه اقتصادی مناسب و با کمترین تغییرات در اختیار مشتریان قرار دهند.