ورق کامپوزیت

انواع ورق کامپوزیت نما

انواع ورق کامپوزیت نما و کاربردهای آن؛ + پادکست


ورق کامپوزیت

ویراستار: این مطلب در آبان ۱۳۹۴ نوشته شده بود و توسط کارشناسان آلوسوئیس باند در دی ماه ۱۴۰۱ (۱۴۰۱/۱۰/۲۳) ویرایش و به‌روز شده و همچنین پادکست آن آپدیت شده است.

ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت از سه لایه تشکل شده است که دولایه ورق از جنس آلومینیوم به قطر 3 الی 5/0 میل و یک لایه از مواد پلی اتیلن به قطر 3 الی 5 میل تشکیل شده، لایه بیرونی از یک رویه آستر اپوکسی رزین و یک لایه PVDF جهت ثابت ماندن رنگ می‌باشد، تشکیل شده است. سطح ورق کامپوزیت پنل با یک لایه فیلم محافظت می‌شود.

ورق کامپوزیت در اصل به عنوان یکی از وسایل ساخت و ساز مدرن در نمای ساختمان به شمار می رود که امروزه به عنوان یکی از مصالح اصلی ساختمان سازی در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به دلیل کیفیت بالایی که در اختیار شما قرار می دهد، سبب می شود تا بتوانید در ساخت نمای ساختمان و همچنین نمای کامپوزیت از آن استفاده کنید.

ورق کامپوزیت در اصل صفحات فلزی مسطحی را شامل می شوند که از سه لایه مختلف که شامل دو ورقه بیرونی از جنس آلومینیوم و یک لایه غیر آلومینیومی تشکیل شده است. در بیشتر موارد لایه میانی بر اساس کاربرد و نوع استفاده از این ورقه ها می تواند از موادی چون پلی ‌اتیلن یا پلی یورتان ساخته شود، البته مدل های دیگری نیز وجود دارد که از انواع مواد معدنی برای مصارف مختلف ساخته می شوند.

قیمت انواع ورق کامپوزیت یا در واقع نمای کامپوزیت، این روزها بسیار مورد توجه کارفرمایان و نصابان ومجریان ورق کامپوزیت بوده و یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی آنها است. ورق های کامپوزیت نما به دلیل تنوع در رنگ ها، مدل ها و همچنین انعطاف پذیری بسیار بالای خود در تعویض و سهولت اجرا، بسیار مورد توجه است بطوریکه بخش اعظم خرید و فروش ورق کامپوزیت در ایران مربوط به برند های مطرح و مرغوب ایرانی است، که یکی از کارخانجات تولید ورق کامپوزیت در ایران همین هلدینگ نیز می باشد.

 Aluswissbond Composite Panel
یکی از دلایل استفاده از این ورق ها، سبک بودن و راه های استفاده آسان از آنها می باشد. این ورقه ها تا 90 درصد از سیمان سبک تر هستند و حتی از شیشه و ورقه های آلومینیومی نیز سبک تر می باشند. همچنین لایه های بیرونی بر اساس مصرف و نوع استفاده با کمک رزین ها می توانند در برابر نفوذ آب، گرما یا سرما عایق شوند و از آنها می توان در مکان های مختلف استفاده کرد.


مزیت‌های ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت

از نظر طراحی، این ورق ها کاربردهای زیادی دارند و از آنها می توان در ساخت انواع نماها، سقف، سوله ها و سایر موارد استفاده کرد و به دلیل استفاده ساده، هزینه های اولیه ساخت و ساز را نیز کاهش داد. اما این تنها مزیت این محصول نمی باشد. ورق کامپوزیت در ابعاد کوچک یا وسیع کاربردهای زیادی دارد و بسته به نوعی که انتخاب می کنید دارای مزایای مخصوص به خود هستند. توجه داشته باشد که کاربرد ورق کامپوزیت بسیار زیاد است و در محیط های گوناگون می توان از آن به خوبی استفاده کرد.

سبک و استفاده ساده

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از این نوع ورق کامپوزیت نما، برای اجرای نما های گوناگون موقت یا دائم، سبک بودن و استفاده راحت از آنها می باشد. این ورقه ها بسیار سبک هستند و می توانند به راحتی در هر جایی مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین نصب کردن و استفاده از آنها برای ساخت یک فضای بسته بسیار ساده است و نیاز به تجهیزات زیادی ندارند.

 Aluswissbond Composite Panel

مقاومت بسیار بالا

این ورقه ها به دلیل داشتن دو لایه و همچنین مقاوم سازی آنها در برابر پوسیدگی و از بین رفتگی رنگ، سبب شده اند تا شما بتوانید از آنها به صورت طولانی مدت استفاده کنید. این ورقه ها طراحی فوق العاده ای دارند و در ساخت انواع ساختمان ها استفاده می شوند. طول عمر بالا و همچنین مقاومت آنها در برابر رطوبت و گرما بسیار بالا است و در شرایط مختلف به کار گرفته می شوند.

سرعت اجرای بالا

برای ساخت سوله های نگهداری موقت یا راه اندازی سریع و همچنین انبارها، ورق کامپوزیت حرف اول را می زند. این محصولات به دلیل نصب شدن به کمک ابزارهای مختلف، می توانند در هر جایی مورد استفاده قرار بگیرند. وزن کم این محصولات سبب شده بدون نیاز به ابزارهای خاصی، بتوانید آنها را جا به جا کنید و در کارهای خود از آنها استفاده کنید.

تنوع بالا

از نظر تنوع، ورق کامپوزیت به خوبی می تواند نیازهای شما را تامین کند. این محصول از نظر طراحی، کیفیت فوق العاده ای دارد و در طرح ها و رنگ های مختلفی [کالرچارت ورق کامپوزیت] ساخته شده است. همچنین این ورق ها برای مصارف مختلف دارای عایق های گوناگونی هستند که استفاده از آنها در طیف های وسیعی گسترده کرده است. استفاده کردن از ورق ها برای محافظت از محصولات در برابر گرما یا سرما یا محافظت در برابر رطوبت نیز سبب می شود تا با خیال راحت بتوانید از آنها درهرجایی استفاده کنید.

قابلیت تعویض

در صورت بروز هرگونه مشکلی، شما می توانید بدون ایجاد خسارت یا تعویض زیاد، تنها ورق های کامپوزیت مشکل دار را تعویض کنید. با این کار هزینه های نگهداری شما در طولانی مدت کاهش پیدا می کند و این امکان به شما داده می شود تا بتوانید تنها ورقه هایی که با مشکل مواجه شده اند را در کوتاه ترین زمان ممکن تعویض کنید.

بدون نیاز به شست و شو

یکی از ویژگی های مهم ورق کامپوزیت نانو ، نیاز نبودن به رسیدگی یا شست و شو مداوم می باشد. این ورقه ها در برابر رطوبت و گرد و خاک بسیار مقاوم هستند و می توانند بدون ایجاد شدن تغییر فیزیکی یا بروز هرگونه مشکلی در طول سالیان دراز بدون خرابی یا بروز مشکل از محیط شما محافظت کنند. توجه داشته باشید که این نوع ورقه ها برای استفاده تنها نیاز به یک نصب اصولی دارند.

دسته‌بندی انواع ورق‌های آلومینیومی با توجه به میزان احتراق

در اصل دسته بندی ورق های کامپوزیت آلومینیومی در حالت های گوناگونی انجام می شود. به عنوان مثال یکی از روش های دسته بندی، براساس احتمال احتراق می باشد که شامل موارد ذیل می شود؛

• محصولاتی که میزان اشتعال پذیری زیادی دارند و لایه میانی آنها از پلی‌اتیلن ساخته شده است. این ورقه ها زود آتش می گیرند و ذوب می شوند.
• محصولاتی که دارای لایه های کامپوزیتی پلی‌اتیلن با درصد کمی مواد معدنی هستند به عنوان ورقه های قابل اشعال متوسط شناخته می شوند.
• محصولاتی که قابلیت اشتعال پذیری کمی دارند، در لایه میانی خود مقدار کمی پلی‌اتیلن جای داده اند و بیشتر مواد اولیه ساخت آن از مواد معدنی ساخته شده است.

 Aluswissbond Composite FR Panel

کاربردهای ورق کامپوزیت آلومینیوم

بسته به قیمت ورق کامپوزیت، امکان استفاده از این محصولات در مکان های مختلف وجود دارد. کاربرد استفاده از انواع این نوع ورقه ها در محیط های ساختمانی و مکان های نیمه آماده بسیار زیاد است. سوله ها، پمپ بنزین، انواع تابلوهای فروشگاهی، نماهای خارجی و داخلی ساختمان، بازسازی نماهای قدیمی و... تنها برخی از کاربردهای مهم این محصول به کار می روند. به دلیل تنوع بسیار بالایی که در حوزه ساخت انواع ورق کامپوزیت وجود دارد، کاربرد آنها نیز متفاوت خواهد بود.

بررسی ورق کامپوزیت و انواع آن

برخی از این ورقه ها به دلیل داشتن لایه های بیشتر و همچنین مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، می توانند به عنوان سقف های پیش ساخته نیز مورد استفاده قرار بگیرند. به دلیل سادگی استفاده و همچنین طول عمر بالایی که این ورقه ها در هنگام کار از خود نشان می دهند، استفاده از آنها بسیار ساده است و می توانید از آنها در پروژه های مختلف ساختمانی استفاده کنید.

انواع پوشش ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت

از نظر دسته بندی ورق های کامپوزیت آلومینیوم، می توان آنها را براساس کاربرد و نوع عایق دسته بندی کرد. در حالت کلی، هر نوع ورق‌ آلومینیوم کامپوزیت برای استفاده در پروژه های خاصی در نظر گرفته شده است که سبب می شوند راه اندازی و اجرای پروژه های نمای ساختمانی بسیار ساده تر شود. تنوع این محصولات بسیار زیاد است و تا حدودی خرید کردن یک محصول مناسب می تواند برای شما چالش برانگیز باشد، به همین دلیل بهتر است قبل از خرید ورق کامپوزیت ، حتما ویژگی های مربوط به هرکدام را بررسی کنید.

 Aluswissbond Composite

ورق کامپوزیت PVDF

در اصل این ورق ها به گونه ای ساخته شده اند که مقاومت بالایی در برابر خش و ضربه را از خود نشان می دهند. این ورقه ها از نظر طراحی با محصولات دیگر این حوزه متفاوت است و به دلیل تفاوت طراحی آن با دیگر ورقه ها، از نظر رنگ بندی نیز متفاوت است و در شکل های مختلف ساخته شده اند. برای ایجاد کردن ساختمان های پیش ساخته یا محیط هایی که احتمال برخورد اجسام با ورقه وجود دارد، این محصولات بسیار کاربردی هستند.

ورق آلومینیوم کامپوزیت ضد حریق (FR)

در مکان هایی که احتمال بروز آتش بسیار زیاد است همانند جایگاهای سوخت باید از ورق کامپوزیت ضدحریق استفاده شود. این ورق ها در برابر واکنش های شیمیایی حاصل از سوختن بسیار مقاوم است و به دلیل طراحی خاص خود می تواند مقاومت بالایی را در هنگام بروز آتش سوزی از خود نشان دهند. این ورقه ها می توانند از خود در برابر نفوذ گرما مقاومت کنند و در شرایط آب و هوایی گرم بسیار کاربردی هستند. از این ورقه ها بیشتر برای نگهداری مواد آتش زا استفاده می شود.

ورق کامپوزیت نانو

با وارد شدن صنعت نانو در ساختمان سازی و ساخت محیط های هوشمند، استفاده از آنها در صنعت ساخت ورق های کامپوزیت نیز اکنون رواج زیادی پیدا کرده است و شرکت های بزرگی در این حوزه درحال فعالیت هستند. به کمک این قابلیت، اکنون بسیاری از ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت می توانند در برابر نشستن مواد آلاینده یا حریق مقاومت بالایی از خود نشان دهند. در حالت کلی از ورق کامپوزیت نانو در ساخت محیط های هوشمند و نماهای ساختمانی که شست و شو نما در آن ها به علت دسترسی با مشکل مواجه هستند استفاده می شود ولی بیشترین کاربرد این محصول در به کارگیری از آنها در نمای ساختمان می باشد که به دلیل طول عمر و طراحی خاص و زیبایی که دارند بسیار محبوب هستند.

 Aluswissbond Nano Composite panel

ورق کامپوزیت طرح چوب

اگر به دنبال استفاده از طرح های چوبی مانند ترمو وود یا ترمو چوب در خانه هستید و می خواهید که محیط داخلی یا خارجی خود را با هزینه های کمتر و البته مواد بسیار باکیفیت مقاوم سازی کنید، می توانید از انواع ورق کامپوزیت طرح چوب استفاده کنید. این ورق ها از نظر طراحی مانند چوب های واقعی می باشند و استفاده از آنها نیز بسیار ساده است. این محصولات در برابر نور خورشید و رنگ پریدگی بسیار مقاوم هستند و برای ساخت نماهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار میگیرد.
یکی از ویژگی های اصل این نوع ورقه ها، مقاومت بالای آنها در برابر آب و همچنین وزن بسیار کم آنها می باشد که سبب می شود، پروژه های ساختمانی شما بسیار ساده تر انجام شود.

ورق کامپوزیت لانه زنبوری

اگر به دنبال ایجاد یک محیط برای کاهش گرما و سرما هستید و یا در یک محیط به دنبال کنترل کردن دما و یا سهولت نصب و فرم دهی به ورق کامپوزیت برای شما مهم است باید از ورق کامپوزیت لانه زنبوری یا ورق کامپوزیت Honey comb استفاده کنید. این محصولات شکل جدید ورق های معمولی هستند و ساختار لایه درونی آنها به صورت خانه های یک لانه زنبور طراحی شده است. به دلیل کم شدن وزن و همچنین کنترل بهتر دما، این محصولات می توانند در برابر عبور جریان گرم و سرد هوا، به خوبی از محیط شما محافظت کند. بیشتر از این محصول در ساخت محیط های نگهداری مواد اولیه استفاده می شود و با داشتن مقاومت بالا در برابر جریان هوا به خوبی قابل استفاده هستند.

 Aluswissbond Honey Comb Composite Panel

به دلیل حذف شدن مقدار زیادی از مواد اولیه، این محصولات بسیار سبک هستند و به دلیل ساختار داخلی خود، مقاومت بالایی نیز در برابر ضربه و فشارهای ناگهانی را دارد می باشند. طول عمر بالا و استفاده از این ورق ها در شرایط آب و هوایی سخت، و همچنین ضدحریق بودن این نوع ورق کامپوزیت نما تنها برخی از مزایای آن محسوب می شود.

ورق کامپوزیت طرح سنگ

این ورقه ها تا حدود زیادی شبیه به سنگ های آماده می باشند و یک ابزار جذاب و زیبا برای استفاده در نماهای بیرونی و داخلی شناخته می شوند. از این ابزار به دلیل مقاومت بالا در برابر خش و ضربه، می توانید برای نماهای ساختمانی مختلف استفاده کنید. به دلیل قیمت کم و همچنان مقاومت بیشتر در برابر شکستن یا ترک خوردگی و وزن سبک تر نسبت به سنگ و نفوذ آب، این مواد می توانند طول عمر بیشتری داشته باشند و به دلیل قیمت بسیار پایین و مقرون به صرفه نیز، امکان استفاده از آنها در شرایط مختلف وجود دارد.

ورق کامپوزیت آینه ای

یکی از ورقه هایی که امروزه در لابی های مجلل ، آرایشگاه ها و محیط های زیبایی استفاده می شود، ورق کامپوزیت آینه ای است. این محصول در یک سمت خود دارای یک طرح آینه شکل هستند که می تواند زیبایی محیط شما را دو چندان کند. مقاومت این محصول در برابر فشار و ضربات ناگهانی بسیار بالا است و حتی امکان تعویض کردن راحت قسمت های آسیب دیده این نوع ورق ها نیز وجود دارد. همچنین این ورق ها، بازتاب نور بسیار خوبی نیز دارد و به دلیل صاف بودن سطح، می توانید در هزینه های تولید سرمایش محیط خود نیز صرفه جویی زیادی داشته باشید. از این محصول بیشتر برای نماهای داخلی استفاده می شود و کاربرد زیادی در بخش آرایشی و زیبایی دارد.

ورق کامپوزیت طرح آجر

اگر به دنبال ایجاد یک نمای خارجی مقاوم و ارزان قیمت [لیست قیمت ورق کامپوزیت] هستید که شما را نسبت به نگهداری طولانی مدت بی نیاز کند، باید به سراغ ورق کامپوزیت طرح آجر بروید. این محصولات به عنوان متریال های جدید در ساختمان سازی نیز شناخته می شوند و کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارند. همچنین در نظر داشته باشید که طول عمر این نوع ورقه ها بسیار زیاد است و مشکلاتی مانند فرسودگی، ریزش و این موارد را نیز همانند مصالح ساختمانی قدیمی ندارد.

ورق کامپوزیت سه بعدی

اگر به دنبال خلق یک ایده بسیار خاص و جذاب هستید، می توانید از ورق های کامپوزیت سه بعدی استفاده کنید. این ورقه ها کیفیت فوق العاده دارند و به دلیل طراحی خاص خود، می توانند زیبای نما یا محیط شما را چند برابر کنند. در محیط هایی که امکان ایجاد بناهای فانتزی وجود دارد یا به دنبال ساخت یک نمای مدرن هستید، می توانید از این نوع ورق های کامپوزیت استفاده کنید. یکی از ویژگی های اصل این نوع نماها، وجود شکل پذیری بسیار عالی می باشد که به طراحان این اجازه را می دهد تا بتوانند اشکال موردنیاز خود را براساس محیط موردنظر ایجاد کنند و به راحتی سازه های بزرگ خود را پیاده سازی کنند.

 Aluswissbond 3D Composite Panel

ورق کامپوزیت دکوراسیون داخلی

یکی از قدیمی ترین نوع ورق کامپوزیت، استفاده از این محصولات می باشد. این ورقه ها، مقاومت بالایی در برابر فشار دارند و به نسبت محصولات دیگر در ساخت و ایجاد بخش بندی در محیط های اداری مورد استفاده قرار می گیرد. با بررسی ورق کامپوزیت شما درک خواهید کرد که این محصولات چگونه می توانند با کاهش هزینه های راه اندازی یا ایجاد یک بخش جدید، به شما در شکل دادن به محیط کار کمک کنند. این نوع ورق ها در شکل ها و رنگ های مختلف ساخته شده اند و به مرور از آنها می توانید در پروژه های مختلف استفاده کنید.

ورق کامپوزیت Economy

اگر به دنبال راه اندازی یک نمای مقاوم با هزینه های بسیار کم هستید،ورق‌ کامپوزیت Economy به شما این امکان را می دهند به دلیل مقاومت و وزن کمی که دارند در یک بازه زمانی بسیار کوتاه از آنها در ساخت نماهای مختلف استفاده کنید. این ورق ها کیفیت خوبی دارند و به شما این امکان را می دهند در مدت زمان کوتاهی یک نمای ساختمانی را طراحی یا بازسازی کنید. این ورق های کامپوزیت برای ساخت سوله های موقت و انبارها بسیار کاربردی هستند و در برابر رطوبت و گرما نیز به خوبی می توانند از خود مقاومت نشان دهند.

ورق کامپوزیت تابلویی

در صنعت خودروسازی، ساختمان سازی، هواپیما و دیگر صنایع، از این متریال بسیار استفاده می‌شود. شغل و صنعت دیگری که ورق‌های کامپوزیت در آن بسیار کاربرد دارد، حرفه تابلو سازی است. در صنعت تابلو سازی، از ورق کامپوزیت تابلویی یا تابلو کامپوزیت بیشتر به جهت نماسازی سردر مکانهای تجاری استفاده می‌شوند که در اصطلاح به آن تابلو کامپوزیت میگویند. تابلو کامپوزیت امروزه به عنوان تبلیغات مدرن، بسیار مورد استفاده قرار گرفته و یکی از رایج ترین روش‌های ساخت تابلوهای تبلیغاتی است. کامپوزیت در لغت به معنای مخلوط مرکب می‌باشد و به صورت ترکیبی از ورق ­های آماده بوده که از جنس پلی اتیلن و آلومینیوم ساخته شده است. دو ورق آلومینیوم در دو طرف پلی اتیلن قرار گرفته و ورق‌های کامپوزیت ساخته می‌شود. همچنین از مواد دیگری مانند چسب، لایه چسب عایق، لایه رنگ PVDF ، لایه رنگ پلی استر و پوشش مناسب از جنس نایلون نیز استفاده می‌شود.

ورق آلومینیوم کلد

این نوع ورق ها بیشتر در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاوم است. در حالت کلی این ورقه ها به کمک حداقل دو لایه بیرونی ساخته می شوند که دارای خلوص بسیار زیادی هستند و از مزایای آن ها میتوان به انتقال حرارت مطلوب ، عمر طولاني نسبت به ديگر محصولات فلزي ، وزن بسیار کمتر و آزادي عمل در طراحي اشاره کرد. این ورق های کامپوزیت در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. در بیشتر موارد جنس مواد اولیه لایه بیرونی از فلزهای مختلفی است به همین دلیل مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی یا حتی ضربه بسیار بالا است. اگر به دنبال ایجاد یک محیط ایزوله یا ساخت یک محیط برای انجام کارهای آزمایشگاهی خود هستید، می توانید از آلومینیوم کلد استفاده کنید.

 Aluswissbond Clads Composite Panel

نصب ورق‌ کامپوزیت آلومینیومی

در حالت کلی نصب ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم بسیار ساده است و تنها در 4 مرحله می توانید این ورقه ها را بهم متصل کنید. ایجاد کردن یک اسکلت اولیه به شما کمک می کند تا بسته به نیاز خود بتوانید از این محصولات به کمک انواع روش های جوشکاری یا متصل کردن ورقه ها به کمک پیچ یا پرچ های مختلف، استفاده کنید.
در بیشتر موارد ورق کامپوزیت به دلیل سادگی در نصب و اجرای ورق کامپوزیت و همچنین مقاومت بسیار بالا، حتی در ایجاد سقف در محیط های بارانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد این محصولات بسیار زیاد است و امروزه در هر جایی می توان از این نوع ورق های کامپوزیت استفاده نمود. توجه داشته باشد که برخی از این ورق ها برای ساخت نما های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند، به همین دلیل باید در هنگام خرید ورق کامپوزیت دقت کافی را از خود نشان دهید.

نمای کامپوزیت به چندين روش اجرا ميشود روشهای متداول آن به صورت ذيل ميباشد:


1- روش ثابت یا(Fixing)

2- روش ریلی یا(Hanging)

3- فریم (H & L)

4- كلمپ

 Aluswissbond Panel

سيستم اجرای نمای آلومينيومی به شرح زير می باشد:


روش ثابت یا(Fixing):
در این روش اجرا ورق کامپوزیت ورق های کامپوزیت بعد از برش و مونتاژ به صورت ثابت با پیچ و یا بر روی زیر سازی متصل شده که از لحاظ اجرایی بسیار ساده و سبک می باشد و از سرعت بالایی در نصب بر خوردار است که برای مصالح زیرسازی آن می توان از پروفیل های قوطی آهنی یا آلومینیمی استفاده کرد.در بین فاصله ورق های نصب شده جهت ایجاد نمایی زیباتر و ضد آب شدن نما از چسب سیلیکون و درزگیر های لاستیکی استفاده می گردد.

روش ریلی یا(Hanging):
در اين سيستم نصب و اجرای ورق کامپوزیت كه بهترين نوع استاندارد نصب می باشد پروفيل های اصلی كه ناودان آلومينيومی می باشند توسط نبشی هايی كه داراي سوراخ هاي لوبيايی شكل می باشد به براكت های فلزی كه روی صفحات پليت، با شاسی جوش شده اند پيچ و مهره می شوند و ناوداني های كوچک كه داراي پين فلزی ضد زنگ می باشد درون ناودانی اصلي قرار ميگيرند ورق هاي كاست شده به صورت پازل بروی پين بچه ناودانی قرار ميگيرند.


پادکست انواع ورق کامپوزیت نما و کاربردهای آن : شما می توانید پادکست این مقاله را در این قسمت دانلود یا گوش بدهید. این پادکست در دی ماه ۱۴۰۰ تولید شده و در دی ماه ۱۴۰۱ (۱۴۰۱/۱۰/۲۳) به‌روز شده است.انواع برندهای ورق های کامپوزیت قابل اجرا برای نماهای داخلی و خارجی کامپوزیت بر اساس کشور سازنده

انواع برندهای ورق کامپوزیت در بازارکشور سازنده : آمریکا

ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکویاس ALUCO JAS
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلومونت ALUMONT
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوباند ALUBOND U.S.A
امتیاز اصلی برند آلوباند برای كمپاني American Building Technologies از ايالت ايلينويز آمريكا ست ؛ اما به دلیل افزایش روز افزون کارخانجات و برندهای مختلف تولید ورق کامپوزیت و ایجاد رقابتهای شدید قیمتی به ناچار برای کاهش هزینه های تولید این برند در سه کشور هندوستان ، صربستان و همچنین در امارات متحده عربی در شهر عجمان تولید می شود. آلوباند USA به عنوان پرفروش ترین برند کامپوزیت در دنیا یکی از معروف ترین برندهای تولیدی کامپوزیت با تنوع تولید فراوان می باشد .
محصولات آلوباند : آلوبوند پی وی دی اف : ورق های کامپوزیت آلومینیومی نمای خارجی آلوبوند لایت : ورق های کامپوزیت آلومینیومی نمای داخلی آلوبوند نانو پرمیوم : ورق های کامپوزیت آلومینیومی نانو ، ضد گرد و غبار و خودشو آلوبوند اف آر: ورق های کامپوزیت آلومینیومی ضد حریق آلوبوند اکو : ورق های کامپوزیت آلومینیومی اقتصادی آلوبوند دابل کالر : ورق های کامپوزیت آلومینیومی هفت رنگ آلوبوند اس اس : ورق های کامپوزیت آلومینیومی استنلس استیل آلوبوند گرین (سبز) : ورق کامپوزیت آلومینیومی با هسته معدنی آلوبوند سولار : ورق های کامپوزیت آلومینیومی سولار (خورشیدی)
آلومتال : سقف کاذب آلومینیومی
سایر محصولات : تایل گچی لامبورد ، تیغه اور فرز و چسب درزگیر آلوبوند کشور چین نیز ورق کامپوزیت با برند آلوباند تولید می کند که با دو نوع برچسب متفاوت به آلوباند سوئیس و آلو باند مثلثی چین در ایران معرفی شده اند .

کشور سازنده : آلمان


ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوکوباند ALUCOBOND
آلکوباند به عنوان یکی از پرفروش ترین برندهای ورق آلومینیوم کامپوزیت دنیا در سال 1969 تاسیس شده است .آلوکوباند یکی از قدیمی ترین و مطرح ترین برندهای ورق کامپوزیت می باشد و اکثر برندهای ورق کامپوزیت برای نام گذاری از پسوند و پیشوند های نام این برند یعنی آلو ، آلوکو ، باند برای آشنا بودن نام خود به گوش مشتریان استفاده می کنند . کویل آلومینیومی ورق آلکوباند توسط شرکت 3A آلمان تولید می شود . این ورق در کشور آلمان ، هند و چین تولید می شود و رنگهای سالید یا ساده ، متالیک ، اسپارکلینگ یا براق اکلیلی و هفت رنگ را پوشش می دهد . اخیراً همانند آلپولیک ژاپن ، دیگر برند معروف و مطرح کامپوزیت ، سه گونه جدید ورق آلکوباند چین ، آلکوباند یو اس آ و آلکوباند ایران در بازار کامپوزیت کشور به فروش می رسد.
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم گات بوند GUT.BOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم بوش BOSCH PlATTEN
این ورق کامپوزیت توسط شرکت بوش پلیتن آلمان تولید می شود و در بازارهای اروپا ، شرق آسیا و آفریقای جنوبی به رکورد پرفروش ترین ورق دست یافته است ؛ همچون آلکوباند آلمان کویل آلومینیومی این ورق نیز توسط شرکت 3A آلمان تولید می شود و دارای رنگهای سالید ، اسپارکلینگ ، نانو ، طرح دار ، متالیک و هفت رنگ می باشد .


کشور سازنده : انگلیس


ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوآرت ALUART


کشور سازنده : فرانسه


ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم رینوبوند REYNOBOND ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم لوبوند LUBOND


کشور سازنده : سوئد

ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوفورس ALCO-FORCE


کشور سازنده : ژاپن

ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلپولیک ALPOLIC ورق آلپولیک همان ورق آلکلد است که بوسیلۀ کارخانجات پلاستیک میتسوبیشی ژاپن تولید می شود و دارای ویژگیهای ضدحریق یا FR با پلی اتیلن B1 سفید پودری بوده و در ضخامت پوسته دو طرف 5/0 میلیمتر ، راهی بازارهای بین المللی می شود و یکی از با کیفیت ترین برند های ورق آلومینیوم کامپوزیت پانل در دنیا می باشد . این برند نیز همچون برند آلکوباند رنگهای ساده یا سالید ، متالیک ، اسپارکلینگ ( Sparkling) یا براق اکلیلی و هفت رنگ را پوشش می دهد ؛ همچنین طرحهای چوب و سنگ نیز برای این برند موجود است . باعث تاسف است که به دلیل عدم وجود حق کپی رایت ، برخی کارخانجات کامپوزیت ایرانی ورق خود را با نام این برند روکش می کنند ؛ اگرچه به راحتی می توان تفاوت کیفیت را احساس نمود.


کشور سازنده : کره

ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکومکس ALCOMAX ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوتکس ALCOTEX ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوپنل ALCOPANEL ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکووال AlCO WALL ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوبکس ALCOBEX ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم هیوندا HYUNDAI


کشور سازنده : امارات

ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوباند ALUBOND U.S.A امتیاز اصلی این ورق برای آمریکاست و در شهر عجمان امارات متحده تولید می شود از جمله پروژه های معروف اجرا شده با این ورق اجرای نمای برج خلیفه دبی بلندترین برج دنیاست .


ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوپکس ALUPEX ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم نانوباند U.S.A NANOBOND این برند با استاندارد CE اروپا و Astm امريكا در كشور امارات متحده تولید می گردد . ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم استاربوند STAR BOND


کشور سازنده : ترکیه

ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم سارای SARAY ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم ناچورال بوند NATURALLBOND

انواع موجود از برند های مطرح ورق کامپوزیت نما در دنیاورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوتایل ALUTILE
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوسوئیس باند Aluswissbond
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلومستر ALUMASTER
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوبست ALUBEST
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلومارک ALUMARK
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوتکنو ALUTECNO
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلووینا ALUVINA
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوکوبست ALUCOBEST
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکواستون ALCOSTONE
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکومستر ALCOMASTER
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوسوپر ALCOSUPER
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوپان AlCOPAN
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آی بوند I BOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم یوروپنل EUROPANEL
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم پنل کو PANELCO
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم هیوندا HYUNDAI
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم تویو TOYO
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم بولیا BOLLIYA
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم گودسنس GOODSENSE
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم تاکا TAKA
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم فیتینگ FEITING
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم رویال Royal
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم یارت YARET
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم ویل استرانگ WILLSTRONG


برخی از برند های موجود ورق کامپوزیت در ایرانورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوسوئیس باند Aluswissbond
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلپولیک Alpolic
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکو باند AlucoBond
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوتاپ AluTop
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوپریما AluPrima
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم شاین باند SHAINBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلومین ALUMIN
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکونام ALUCONAM
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوبست ALCOWEST
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم پرمیوم باند PREMIUMBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم رینوباند S.M.P BOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم کوپکو COPCO
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلپولیک ALPOLIC
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم طلوع باند TOLOOBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوسوئیس باند ALUSWISSBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلومکس ALUMAX
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم الکواستون ALCOSTON
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلکوباند ALCOBOBD
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم تی ال باند TLBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم سوپرباند SUPERBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوتک ALUTEK
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوسوئیس باند AluswissBond
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوارجینال باند AluOriginalBond
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم طلوع باند TOLOOBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوتایل ALUTILE
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوتاپ ALUTOP
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم سیگما بند SigmaBond
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم گلکسی باند GALAXYBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم آلوباند ALUBOND
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم رینو باند ReynoNond
ورق نمای کامپوزیت آلومینیوم سیگما باند SEGMABOND


ساخت ورق های آلومینیوم کامپوزیت

۱. آماده‌سازی

ورق‌ های هموار که با فولاد روکش شده‌اند از صفحه‌های آلیاژ بسیار مرغوب آلومینیوم و منیزیم تهیه می‌شوند. گرد و غبار و ناخالصی از روی سطح ورق‌ های آلومینیوم با استفاده از تکنولوژی‌های نوین از پاک می‌شوند. روی ورق نواری از اکسید قرار می‌گیرد و به این ترتیب نیروی چسبندگی ورق کامپوزیت افزایش می‌یابد.

۲. روکش کردن

دومین مرحله در تولید ورق کامپوزیت است که با استفاده از تجهیزات دقیق روکش کاری انجام می‌شود. این کار در محفظه‌های خالی از گرد و غبار انجام می‌شود که باعث می‌شود کیفیت روکش و ظاهر آن حفظ شود.

عملیات دقیق در کوره‌ها، کیفیت روکش‌ها را از نظر انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر آتش تضمین می‌کند.

۳. کامپوزیت

ابتدا در مرحله تولید کامپوزیت جداسازی انجام می‌شود. خط تولید اتوماتیک گرمایی کامپوزیت نه تنها ورق را صاف و هموار می‌کند بلکه مهم‌ترین اثر را روی آن می‌گذارد و استحکام ورق را افزایش می‌دهد. ورق آلومینیومی جلویی و ورق آلومینیومی پشتی با چسبی پلیمری قوی و محکم به یکدیگر چسبانده می‌شود.

مرحله پایانی همان مرحله صیقل‌دهی است. این کار یعنی به عمل آوردن کامپوزیت از نظر طول، عرض و قطر که هدف آن مطابقت محصول با استانداردهای مربوط به پارامترهای مختلف مقررات ملی است.

در ساخت ورق کامپوزیت از پلی‌اتیلن با وزن بسیار کم به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود که می‌تواند وزن ورق را تا حد زیادی کاهش دهد.


مشخصات بارز و متمایزورق کامپوزیت آلوسوئیس باند

تنها ورق کامپوریت دارای گواهینامه سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده .
تنها ورق کامپوزیت دارای کد امنیتی و شماره سریال
تنها ورق کامپوزیت دارای برچسب هالوگرام
15سال گارانتی اصلی کارخانه
10سال ضمانت کیفی بیمه ایران
4mm ضخامت کل واقعی همراه با گزارشات آزمایشگاهی PVDF - NANO PVDF
گواهینامه SGS از کشور سوئیس و دارای گواهینامهISO 9001 9002
دارای گواهینامه ROHS و دوستدار محیط زیست

نکاتی که در مورد نمای کامپوزیتی باید در نظر داشته باشید :


1- نصب این نوع نما نیاز به نصاب های حرفه ای و متخصص دارد و برای داشتن نمایی با کیفیت، باید از استخدام افراد غیر حرفه ای خودداری شود.

2- توصیه می شود برای داشتن نمایی بی نقص، بدون سر و صدا و عدم تغییر فرم آن، از ابعاد بسیار بزرگ ورقه های کامپوزیت برای این سبک نما استفاده نشود.

3- انعطاف و فرم پذیری آلومینیوم علاوه بر مزیت، ضعفی برای این نوع نما نیز به شمار می رود چرا که در صورت وارد شدن ضربه شدید، این ورقه ها تغییر فرم می دهند.

4- پنل های این نوع نما ثابت هستند و در صورت بروز مشکل، امکان تعویض آن ها وجود ندارد.

5- امکان آب بندی 100% این نوع نما وجود ندارد و برای نواحی با بارندگی بسیار بالا، بهتر است قبل از هر اقدامی مشورت های لازم در این زمینه صورت بگیرد.

6- این نما از دسته نما هایی است که برای حفظ ظاهر براق و صیقلی آن نباید مکررا تمیز شود و باید دوره های تمیز سازی آن به صورتی انتخاب شود تا در کمترین تعداد ممکن قرار بگیرند. البته در نمونه های روکش نانویی این محصول، این محدویت کمتر است.


تیزر تبلیغاتی معرفی کارخانجات ورق کامپوزیت آلوسوئیس باند ، تولید کننده ورق کامپوزیت نما در ایرانمعرفی هلدینگ آلوسوئیس باند و برخی از پروژه های این شرکت در سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ورق کامپوزیت (Composite Sheet): عوامل تغییرات قیمت!

چه عواملی سبب تغییرات قیمت کامپوزیت پانل ها بصورت روزانه می شود؟ برای پرسش به این سوال در ابتدا لازم است تا به شرایط اقتصادی جامعه ایران مورد نظر قرار دهیم.
در حال حاضر که کشور ایران در حوزه های مختلف صنعتی تحریم است، میزان نرخ دلار در این کشور از نوسانات بسیار زیادی برخوردار بوده و همواره این سبب شده است تا بر روی تمام کالا های وارداتی به ایران اثر گذار باشد.
با توجه به اینکه مواد اولیه تولید ورق های کامپوزیت مانند کویل های آلومینیومی (Aluminium coils) از کشور های خارجی به ایران واردات می شود، بر روی قیمت تمام شده کامپوزیت ها تاثیر داشته و متناسب با نرخ ارز در ایران تغییر می نماید.

نظرات، پیشنهادات و تجربه مصرف ورق کامپوزیت

در پایان این متن مشتاق شنیدن بازخورد های شما از مصرف ورق های کامپوزیت در پروژه های مختلف می باشیم. این تجربه به ما و به شهروندان کمک می نماید تا بتوانند جهت پروژه های خود بهترین انتخاب را داشته باشند.
نقطه نظرات شما بهمراه مقالات این سایت راهنمای جامعی برای خرید مناسب تر متقاضیانی است که قصد دارند جهت نمای ساختمان های خود از ورق های آلومینیومی استفاده نمایند.

آیا ارزان ترین قیمت کامپوزیت ها در این مرجع می توان تهیه کرد؟

پاسخ: بله. این هلدینگ بصورت مستقیم و بدون واسطه توسط کارخانجات خود بصورت پخش سراسری به تمام شهرستان های ایران سرویس دهی می نماید.

آیا محصولات ارائه شده در این هلدینگ همراه با گارانتی می باشد؟

پاسخ: بله قطعا. تمامی محصولات تولید شده در گروه کارخانجات آلوسوئیس باند، بصورت گارانتی بلند مدت از کارخانه بصورت مکتوب و رسمی ارسال می شود.

آیا لیست قیمت ورق کامپوزیت ارائه شده در این سایت معتبر است؟

پاسخ: بله. تمامی قیمت های ورق کامپوزیت درج شده بصورت روزانه بروزرسانی شده و به فعالین صنعت ساختمان و شهروندان ارائه می شود که می توانید از صفحه لیست قیمت ورق کامپوزیت مشاهده نمایید.

مجموعه کارخانجات آلوسوئیس باند، از بدو ورود نمای کامپوزیت و ورق کامپوزیت در ایران در مسیر استفاده از آن قرار گرفت و برای اینکه کارفرمایان و مشتریان محترم بتوانند نسبت به توان مالی خود از این ورق کامپوزیت در ساخت ساز بهره کافی ببرند چند نوع از برندهای برتر نمای کامپوزیت را مورد استفاده قرار داده است.

برای مشاوره خرید ورق کامپوزیت و همچنین نصب و اجرای آن توسط لینک روبرو با کارشناسان فروش ورق کامپوزیت، ما در ارتباط باشید.