نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت ساختمان ، طراحی و اجرای کامپوزیت نما

نما کامپوزیت


نمای کامپوزیت یکی از نماهای پرطرفدار است که زیبایی و مزایای خاص خود را داراست . ورق آلومینیوم کامپوزیت نما در سال 1969در آلمان ابداع گردید. استقبال و استفاده فراوان از نمای کامپوزیت نشان دهنده کیفیت مناسب وعدم وجود هر گونه محدودیت در طراحی و اجرای این محصول می باشد.
شاید اسم نمای کامپوزیت را شاید شنیده باشید اما هیچ تصوری از شکل و فرم آن نداشته باشید؛ در اینجا همه چیز راجع به نمای آلومینیوم کامپوزیت را بخوانید؛ چه بسا تصمیم به اجرای این نمای زیبا در ساختمان خود بگیرید.

در این مقاله بیشتر با نمای کامپوزیت، روش های نصب و اجرای ورق کامپوزیت و مزایا و معایب آن آشنا می‌شوید، این نوع از نماهای ساختمان علاوه بر زیبایی، مقاوم هستند.
اگر شما به عنوان کارفرما یا سازنده، پروژه‌هایی در مقیاس بزرگ و با کاربری‌هایی مانند تجاری، اداری، صنعتی و … دارید بهتر است چند دقیقه‌ای را صرف کنید و در این صفحه اطلاعات جامعی در مورد نمای کامپوزیت آلومینیومی کسب کنید.

نمای خشک ساختمان انواع مختلفی دارد که در این میان نمای کامپوزیت ساختمان از پرکاربردترین گزینه‌هاست و در نمای ساختمان‌های متعددی در تهران و دیگر شهرهای بزرگ و کوچک ایران دیده می‌شود. ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم از چند لایه با جنس‌های مختلف تشکیل می‌شوند و در قسمت‌های مختلف ساختمان به کار می‌روند. نمای مدرن با متریال‌های مختلفی به اجرا در می‌آید که یکی از آن‌ها ورق آلومینیومی کامپوزیت است.

اصولا آلومینیوم، فلزی پرکاربرد در صنعت ساختمان است که استفاده از آن به دلیل مقاومت و پایداری مناسب و از همه مهم‌تر وزن کم آن متداول است. نمای کامپوزیت ساختمان نمایی کاملا مهندسی شده است چرا که از مرحله تولید مصالح ورق کامپوزیت در کارخانه‌های تولید کننده این مصالح تا نصب و اجرای آن، تماما براساس اصول و تکنولوژی مهندسی پیش می‌رود.

در این صفحه به بررسی نمای کامپوزیت و نقاط قوت و ضعف آن و همینطور روش های نصب و اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت می‌پردازیم.

نمای کامپوزیت آلومینیومی برای اولین بار در کشور آلمان ابداع و تولید شد، اما به دلیل نداشتن کیفیت مناسب در آن زمان و وجود محدودیت در طراحی و اجرای نما، مورد استقبال قرار نگرفت. کم کم با پیشرفت تکنولوژی در معماری، استفاده از نمای کامپوزیت آلومینیومی مورد توجه طراحان و معماران ساختمانی قرار گرفت

 Facades Composite Panel

نمای کامپوزیت آلومینیوم چیست؟


نمای کامپوزیت یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمانها و از جنس ورق آلمینیوم بوده که به صورت پنل های مشخص و با ابعادی که توسط طراح نما تعیین گردیده اجرا می شود.
در دنیای مدرنیسم امروزه یکی از رایج‌ترین نماها در صنعت ساختمانی نمای کامپوزیت است، این نوع از نماهای ساختمانی از لایه‌هایی با جنس‌های مختلف درست می‌شوند که اصلی‌ترین آن ورق‌های آلومینیومی است.
ورق کامپوزیت در طرح‌های مختلف تولید می‌شوند که به صورت کلی می‌توان این مصالح را به دو دسته کلی ضد حریق و معمولی تقسیم کرد، این پنل‌ها اولین بار در آلمان ابداع شد و به دلیل کارایی و کیفیت بالایی که داشتن خیلی زود جهانی شدن.
پنل‌های کامپوزیت در طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد متفاوتی تولید و اجرا می‌شوند، این پنل‌ها قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند به همین دلیل است که این نوع از نماهای ساختمانی در بین کارفرمایان و طراحان در درجه‌ی بالایی قرار دارد، این در حالی است که روش‌های اجرایی این نوع نماها از تنوع بسیاری تشکیل شده است که با توجه به بودجه و سلایق کارفرمایان قابل تغییر است.
نماهای کامپوزیت (نمای آلومینیومی) قابلیت ترکیب با دیگر مصالح ساختمانی را دارند، برای مثال می‌توان نمای آلومینیومی را با مصالحی همچون چوب، سنگ، فلز، ترموود، آجر و بتن ترکیب کرد، این نماها عموما بین ۵-۴ میلی‌متر ضخامت دارند که بنا به خواسته‌ی کارفرما و کاربری ساختمان قابلیت تغییر دارد.

دلایل محبوبیت نمای کامپوزیت


1- سهولت دسترسی ورق های آلومینیوم در تمامی کشورهای دنیا
2- هزینه پایین نصب و اجرای آن نسبت به سایر نماها
3- زمان اجرای آن کوتاه
4- کاربرد بالا در انواع ساختمان های، فرودگاه ها، ترمینال ها، ایستگاه های مترو، پوشش گنبد ها و ابنیه های خاص
5- پوشش رنگهای خاص و شکل پذیری آسان این نوع نما
6- متناسب بودن با انواع اقلیم های آب و هوایی
7- قابل اجرا بودن این نما توسط تمامی افراد با تجربه و متخصص کامپوزیت
8- ضد زلزه بودن این نمای فوق العاده

 Facades Composite Panel

مشخصات پنل کامپوزیت


ضخامت ورق کامپوزیت ۴ تا ۵ میلیمتر میباشد.
این پنل ها از مصالح زیر تولید می شود:
1- دو لایه ورق آلومینیوم
2- یک لایه هسته مرکزی از جنس پلی اتیلن و یا مواد معدنی ضد حریق
3- یک پوشش از نوع زرین بروی لایه آلومینیومی یا همان

کاربرد کامپوزیت نما


از کاربردهای نمای آلومینیومی کامپوزیت، می‌توان به پوشش نمای ساختمان‌های اداری، صنعتی، آموزشی، بهداشتی، فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها، ایستگاه‌های مترو با آن‌ها اشاره کرد. همچنین پوشش گنبدها و ابنیه‌های خاصی که باید از رنگ‌های خاصی در نمای آن‌ها بهره گرفت نیز می‌توان نمای آلومینیومی به کار برد. ورق های کامپوزیت آلومینیومی جایگاه خاصی در طراحی نمای ساختمان دارند و به دلیل مزایای این نما کاربردهای متفاوتی دارند.

دکوراسیون داخلی شرکت ها و اماکن عمومی
نمای خارجی ویلا و ساختمان و بازسازی نما
سقف کاذب
مترو و پایانه های مسافربری ساخت مخازن
نمای کامپوزیت ساختمان مسکونی
طراحی نمای مجتمع تجاری
جداکننده و پارتیشن

علاوه بر این‌ها، از آلومینیوم کامپوزیت عمدتا برای ایجاد روکش‌های فلزی یا پارتیشن‌های خارجی و داخلی، سقف‌های کاذب، نشانه‌ها، پوشش‌های ماشین، ساخت و ساز مخزن و سایر عواملی از این قبیل استفاده می‌شود.

به موازات فناوری‌های جدید و به دلیل تنوع علایق معماران و درخواست مشتریان، مصالح ساخت وساز به طور مداوم در حال تغییر، پیشرفت و توسعه هستند. اما یکی از مصالح پرکاربرد برای نمای ساختمان‌ها، قطعا آلومینیوم کامپوزیت است. همان‌طور که اشاره شد، این ماده دارای کاربردهای فراوانی است.

 Facades Composite Panel

روش نصب نماهای الومینیوم کامپوزیت چگونه است؟


یکی از روش‌هایی که در نصب آلومینیوم کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش L و روش H است. این روش‌‌ها به عنوان روش‌هایی رسمی برای نصب نما آلومینیوم کامپوزیت شناخته می‌شود و طرفداران زیادی دارد. همچنین بسیاری از نصاب‌های نمای ساختمان، از این روش برای نصب نمای آلومینیوم کامپوزیت بهره می‌برند.

نمای آلومینیوم کامپوزیت به دلیل سبکی‌اش، باید به دقت و با روش مناسب خود نصب شود تا دوام و استحکام بیشتری داشته باشد. همانطور که گفتیم، برای نصب این نما از روش L و روش H بهره گرفته می‌شود. روش L و H در نصب نمای آلومینیوم کامپوزیت، مانند روش فیکس یا ثابت است. با این تفاوت که ورق‌ها کاست نمی‌شود و بلافاصله پس از برش در پروفیل‌های مخصوص H شکل و L شکل قرار می‌گیرد.

این روش مزایای بسیار زیادی دارد. از مزایای این روش می‌توان به سرعت اجرای بالای نما، تمیزی پایانی در نصب نما و هزینه کمتر اشاره کرد. البته این مزایا در برخی از روش‌های دیگر نیز وجود دارد.
البته در این روش معایبی نیز وجود دارد. یکی از مهم‌ترین معایب این روش، آن است که در صورت عدم آب بندی صد درصدی، امکان نفوذ آب به نما وجود خواهد داشت. همچنین در صورت استفاده از این روش برای نصب پنل آلومینیوم کامپوزیت، امکان تعویض پنل‌ها وجود نخواهد داشت.

یکی دیگر از معایبی که در این روش نصب وجود دارد، آن است که اگر پنل‌های آلومینیومی با ابعاد بزرگ با روش L و H نصب و اجرا شوند، ورقه‌ها تغییر شکل پیدا می‌کنند. همین موضوع باعث ایجاد سر و صدا در هنگام باد و بارندگی خواهد شد.البته ناگفته نماند، که افراد غیر متخصص نمی‌توانند درباره روش نصب این نما تصمیم گیری کنند. نصاب‌های حرفه‌ای، باید با توجه به شرایط مکانی و حتی زمانی، روش نصب آلومینیوم کامپوزیت نما را انتخاب و آن را به شیوه‌ای تخصصی اجرا کنند.
طراحان و معماران سعی میکنند همراه با این نما از درب و پنجره آلومینیومی استفاده کنند. تا بتوانند همخوانی پنجره ها و نمای ساختمان را افزایش دهند.


روش های نصب ورق کامپوزیت و اجرای نمای کامپوزیت


نمای کامپوزیت به چهار روش اجرا می‌شود:

۱. روش ثابت (Fixing)
۲. روش ریلی (Hanging)
۳. روش ( H , L )
۴. روش فیکس ریلینگ

 Aluswissbond Panel

1- اجرای ورق کامپوزیت با سیستم فیکس (Fixing)

این روش را به جهت فیکس و ثابت شدن ورق با پیچ و پرچ بر روی زیرسازی، فیکسینگ یا ثابت می‌نامند.در اولین مرحله زیرسازی فلزی مطابق با طراحی نما و میزان حجم و فرم هر قسمت پیاده سازی و اجرا میگردد .اغلب زیرسازی فلزی بر اساس نقشه های از پیش طراحی شده ( شاپ دراوینگ ) که بیانگر تعداد و نحوه تقسیم بندی و سایز پانل ها است صورت میگیرد . نحوه اتصال زیرسازی در اسکلت فلزی بصورت مستقیم و در اسکلت بتنی همراه با رول بولت و پلیت های مخصوص خواهد بود .
زیر سازی به این صورت است که بر اساس طرح کلی نما شبکه‌ای متشکل از پروفیل آهنی با مقاطع ۴۰*۴۰ میلی‌متر و بخشی با پروفیل فلزی ۲۰*۴۰ میلی‌متر بر روی اسکلت ساختمان اجرا می‌گردد.
در مرحله بعد، ورق کامپوزیت خام منتقل شده به کارگاه، بر اساس طراحی و نقشه‌های مصوب، توسط ابزار و ماشین آلات مخصوص این کار برش، شیار و خم داده میشود.
و پانل های کامپوزیت، به شکل کاست بر روی زیرسازی آهنی به صورت برگرداندن لبه ورق و یا نبشی آلومینیومی با پیچ یا پرچ نصب می‌شوند. پس از اتمام کار ژوئن یا درز بین ورق‌ها بصورت ۱۰۰% عایق بندی می‌شود.
ژوئن ها امکان عایق بندی با تسمه‌ای از جنس ورق و چسب‌های پلی اورتان را نیز دارند. بدلیل عدم انعطاف لاستیک های سیلیکونی در برابر انقباض و انبساط شرایط آب و هوایی پس از مدتی از روی نما آویزان میگردند و امروزه این روش عایق بندی منسوخ بوده و استفاده از چسب‌های پلی اورتان و سیلیکون دوام بیشتری نسبت به لاستیک سیلیکونی دارد.

مزایای سیستم اجرای کامپوزیت به روش فیکس :

سرعت نصب بالا
قیمت اجرای نمای کامپوزیت مقرون به صرفه
امکان اجرای هرنوع طراحی و حجم پردازی
امکان تعویض و بازنمودن هرپانل بصورت مجزا جهت دسترسی به پشت نما

 Aluswissbond Composite Panel

2- اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت با سیستم هنگ یا ریلی (Hanging)

به جهت اینکه ورق‌های کاست شده به پین ناودانی آویخته می‌گردد این روش را سیستم هنگینگ (هنگ به معنای آویزان شدن) وبه دلیل اینکه ناودانی به صورت ریلی عمل کرده و قابل رگلاژ است، به این روش سیستم ریلی اطلاق میشود.
در ابتدای کار دستک‌هایی با پروفیل آهنی ترجیحا ۴۰*۸۰ میلی‌متر از ساختمان گرفته میشود.
براکت‌های آهنی (به شکل نبشی) بر روی آن جوش داده میشود.
در این مرحله نبشی‌های آلومینیومی که سوراخ‌هایی شیار شکل دارند به این براکت‌ها پیچ می‌شوند.
سپس ناودانی آلومینومی با پیچ و مهره به نبشی‌های آلومینیومی متصل می‌گردد.
حالا ناودانی کوچک‌تری که پین استیل (برای ضد زنگ بودن) دارد، در دل ناودانی اصلی قرار داده میشود.
لبه ورق‎های کامپوزیت مشابه روش فیکس خم شده و درون ناودانی کوچک رفته و پین ناودانی کوچک از شیارهای
چکمه‌ای شکل که قبلا روی لبه‌های خم‎خورده ایجاد شده، عبور می‌کند.

مزایای سیستم اجرای پانل کامپوزیت روش هنگ جهت اجرای نمای کامپوزیت :

از نظر طراحی، این ورق ها کاربردهای زیادی دارند و از آنها می توان در ساخت انواع نماها، سقف، سوله ها و سایر موارد استفاده کرد و به دلیل استفاده ساده، هزینه های اولیه ساخت و ساز را نیز کاهش داد. اما این تنها مزیت این محصول نمی باشد. ورق کامپوزیت در ابعاد کوچک یا وسیع کاربردهای زیادی دارد و بسته به نوعی که انتخاب می کنید دارای مزایای مخصوص به خود هستند. توجه داشته باشد که کاربرد ورق کامپوزیت بسیار زیاد است و در محیط های گوناگون می توان از آن به خوبی استفاده کرد
استاندارد‌ترین و متداول‌ترین روش نصب نمای کامپوزیت در جهان
عدم نیاز به لاستیک و چسب سیلیکون به جهت خروج آب ورودی از طریق ناودان (آب بندی مکانیکال)
رفتار یکسان سازه ای زیرسازی و پانل ها در مقابل تنش های حرارتی
پایدار در برابر لرزش های ناشی از زمین لرزه ، بادهای شدید و تنش های ساختمان
امکان رگلاژ زیرسازی در این روش بعد از نصب
تعویض تکی ورق‌ها و تایل‌های اجرا شده
سرعت اجرای بالا
نکته:
به طور کل، روش هنگ صرفاً مناسب نمای کامپوزیت با طراحی ساده و مدرن بوده و در صورت استفاده از طراحی پیچیده و حجم های خاص استفاده از روش نصب فیکس بهترین روش نصب نمای کامپوزیت میباشد .

 Aluswissbond Composite Panel

3- اجرای نمای آلومینیوم کامپوزیت با روش ( H , L)

این روش تقریبا مشابه روش fix بوده و متاسفانه در ایران بنیان گذاری و اجرا میگردد و فاقد هرگونه استانداردهای اولیه نصب میباشد با این تفاوت که ورق‌ها بلافاصله پس از برش در پروفیل‌های مخصوص H شکل و L شکل قرار داده میشوند و هیچگونه عملیات شیار و ساخت پانل بر روی آن انجام نمی شود و این مغایر با حتی اسم اولیه محصول که دربرگیرنده کلمه پانل میباشد است .
در مرحله اول سیستم h و L همانند روش فیکس ابتدا زیر سازی فلزی صورت میگیرد .
زیرسازی در این سیستم کاملا مشابه روش فیکس میباشد.
شبکه‌ای متشکل از پروفیل آهنی با مقطع های ۴۰*۴۰ میلی‌متر و یا ۲۰*۴۰ میلی‌متر بر روی اسکلت ساختمان و بر اساس طرح کلی نما اجرا می‌گردد.
در مرحله دوم بر خلاف سیستم فیکس ورق ها بصورت مستقیم در داخل زه های آلومینیومی نازک که بر روی زیرسازی پیچ شده است نصب می‏ شوند.
بعد از آن ورق‎های کامپوزیت مطابق نقشه و طرح برش خورده به همان صورت و به شکل کشوئی در داخل پروفیل هایH قرار می‎گیرند.
در روش H & L ورق‎های کامپوزیت برش خورده بر خلاف روش فیکس خم داده نمی‎شوند.
معایب نصب کامپوزیت با روش H & L
عدم امکان عایق بندی بدلیل نبود درز ژوثن جهت قرارگیری فوم پلی اورتان و چسب
برجستگی لبه های پروفیل نگهدارنده و همچنین محل برش و تقاطع اشکال در نما و ظاهر بد آن .
عدم امکان تعویض پانل ها بصورت مجزا و در صورت نیاز کلیه نما بایستی باز و سپس اجرا گردد
عدم ثبات هر قطعه و ایجاد صدا هنگام وزیدن باد و گاها سقوط قطعات از داخل نگهدارنده ها

4- اجرای پانل کامپوزیت به روش فیکس ریلینگ( New Fixing )

جهت طراحی و اجرای نمای کامپوزیت زیرسازی این روش همانند روش ریلی‌ انجام میگیرد.
در مرحله نخست دستک‌هایی با پروفیل آهنی ترجیحا ۴۰*۸۰ میلی‌متر از ساختمان گرفته میشود.
سپس براکت‌های آهنی ( نبشی شکل ) بر روی آن جوش میخورد.
نبشی‌های آلومینیومی که دارای سوراخ‌هایی شیار شکل هستند، به این براکت‌ها پیچ می‌شوند.
در مرحله بعد بر خلاف روش هنگ، قوطی یا نبشی آلومینیومی ۴۰*۴۰ میلی‌متر به نبشی‎های آلومینیومی پیچ میشود.
در نهایت ورق به شیوه سیستم فیکس بر روی آن نصب می‎گردد.
شایان ذکر است که در این اجرا جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم از زیر سازی آلومینیومی استفاده می‌گردد.
آب بندی در این روش با تسمه از جنس ورق در ژوئن‌های عمودی و دو لب برگشت در ژوئن‌های افقی صورت می‌پذیرد.

مزایای روش نصب ثابت جدید

سبکتر بودن سازه نسبت به روش ثابت آهن، به جهت استفاده از پروفیل آلومینیوم
امکان رگلاژ کامل بعد از نصب
مناسب جهت استفاده در مناطق شرجی جهت جلوگیری از خوردگی آهن
نکته بسیار مهم:روش H , L یک روش غیر استاندارد است و توصیه میشود که به هیچ وجه از آن در نمای بیرونی ساختمان خود استفاده نکنید !

 Aluswissbond Composite Panelمجموعه کارخانجات آلوسوئیس باند از بدو ورود نمای کامپوزیت در مسیر استفاده از آن قرار گرفت و برای اینکه کارفرمایان محترم بتوانند نسبت به توان مالی خود از این ورق کامپوزیت در ساخت ساز بهره کافی ببرند چند نوع از برندهای برتر نمای کامپوزیت را مورد استفاده قرار داده است.

برای مشاوره خرید ورق کامپوزیت و همچنین نصب و اجرای آن توسط لینک روبرو با کارشناسان فروش آلوسوئیس باند در ارتباط باشید.