مقالات مرتبط با نمای ساختمان

مقالات آلوسوئیس باند

ژورنال و مقالات برتر هلدینگ آلوسوئیس باند

1401/01/23 : تاریخ مطلب بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت


بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت به دلیل ویژگی ها و مزایایی متعددی که دارد مورد توجه و استقبال معماران و انبوه سازان ساختمان واقع شده است. در دنیای امروز با توسعه فناوری صنعت ساختمان و ظهور مصالح جدید همانند ورق کامپوزیت ، توانسته با اختلاف بالا نسبت به دیگر مصالح سنتی ، دارای برتری های فراوانی نیز باشد.

از ورق کامپوزیت جهت نمای بیرونی انواع ساختمانهای مسکونی ، برج های اداری و تجاری ، نمای ویلا و همچنین در بازسازی و نوسازی نمای ساختمان ها با نماهای سنتی همچون سیمان، سنگ و شیشه … استفاده نمود. بکارگیری از ورق کامپوزیت در نمای ساختمان دارای ویژگی ها و مزایایی متعددی نیز می باشد که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم داشت.

 

چرا بازسازی نمای ساختمان؟

درگذر زمان، نما دچار تغییراتی هم از نظر ظاهری و هم از نظر مقاومت مصالح بکار رفته می‌شود. به همین دلیل پس از چند سال صاحبان بنا تصمیم به بازسازی و ترمیم نما می‌گیرند. گاهی بازسازی‌ها برای حفظ زیبایی نما و ایجاد تنوع در ظاهر آن هماهنگ شدن با محله و حفظ زیبایی شهر انجام می‌شود؛ اما بیشتر اوقات برای تأمین میزان استحکام نما و جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از سقوط مصالح فرسوده شده انجام می گیرد.

نمای ساختمان های قدیمی مسکونی که تغییر کاربری داده اند و به اداره و شرکت تبدیل شده اند از قاعده بازسازی مستثنی نیست. بهتر است برای بازسازی نمای ساختمان اداری از کامپوزیت، ترمووود، شیشه و یا ترکیبی از این متریال استفاده نمود. البته تنوع متریال موجود در بازار برای بازسازی نما بسیار فراوان است که با توجه به بودجه مورد نظر باید جهت خرید متریال اقدام نمود.

قبل از خرید متریال باید طرح نمای مورد نظر طراحی گردد.
سپس طرح به کمیسیون نما در شهرداری می رود و پس از تایید، مجوز اجرای طرح صادر گردد.

ویژگی ها و مزایای ورق کامپوزیت نما

  • ورق کامپوزیت (Aluminium Composite Panel) متشکل از سه لایه اصلی می باشد که شامل :

دو لایه از جنس ورق آلومینیوم

یک لایه در هسته آن که از مواد ضد حریق می باشد

مزایای ورق کامپوزیت متعدد می باشد که در زیر به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم داشت

  • نمای بیرونی ساختمان از ورق کامپوزیت از جنس مواد رزین PVDF است پوشیده می شود که ورق کامپوزیت را در برابر خط و خش و شرایط نامساعد جوی محافظت می نماید.
  • از ویژگی های بارز ورق کامپوزیت نسبت به دیگر نماهای سنتی از قبیل سنگ، شیشه و سیمان می توان به وزن سبک آن اشاره داشت که در مقایسه با گرانیت 90٪ ، سیمان 85٪ و شیشه نیز 75٪ از وزن کمتری برخوردار می باشد که باعث کاهش وزن کلی ساختمان شده و باعث سهولت در اجرا و ایمنی سازه در برابر زلزله نیز می گردد. لازم به ذکر است وزن هر مترمربع ورق کامپوزیت بین 5 تا 8 کیلوگرم می باشد.
  • از دیگر مزایای نمای کامپوریت می توان به تعمیر و تعویض آسان ورق های کامپوزیت معیوب اشاره داشت که بدون آسیب به کل نما، میسر می باشد.
  • از مواردی که ورق کامپوزیت به نمای ایمن شناخته می شود، قابلیت ضد حریق آن می باشد که به سبب وجود مواد خاص ضد حریق در هسته ورق کامپوزیت نیز می باشد که باعث می شود در زمان وقوع آتش سوزی ، گازهای سمی متصاعد نشود.
  • نمای کامپوزیت به راحتی بر روی نماهای قدیمی قابل اجراست و ظاهری مدرنی را به ساختمان می بخشد.
  • نمای کامپوزیت عایق مناسبی جهت گرما، سرما و رطوبت به حساب می آید.
  • ورق کامپوزیت نما، مقاومت بالایی در برابر باران های اسیدی، خط و خش، رطوبت و باد باران نیز دارد.
  • سرعت اجرای نمای کامپوزیت بسیار بالا بوده و مورد توجه و استقبال انبوه سازان به دلیل سرعت بالا در اجرای پروژه، واقع شده است.
  • به دلیل وجود فناوری نانو در بعضی از مدل های ورق کامپوزیت، و قابلیت خودتمیزکنندگی آن ، نمای کامپوزیت احتیاج به شستشوی زیادی ندارد و از همین روی هزینه های نگهداری ساختمان کاهش می یابد.

بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت

 

انواع نمای کامپوزیت جهت بازسازی نمای ساختمان

نمای کامپوزیت دارای انواع مختلفی مانند ورق کامپوزیت طرح چوب، ورق کامپوزیت طرح سنگ، ورق کامپوزیت طرح آینه ای، ورق کامپوزیت ضد حریق ، ورق کامپوزیت رنگی و …  می باشد که بسته به نوع کاربری آن، در بازسازی و نوسازی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به معرفی چند نمونه از نماهای ورق کامپوزیت پرطرفدار می پردازیم.

 

بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت رنگی

رنگ بندی های متفاوت در نمای ساختمان امروزه بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. اجرای نمای ساختمان توسط ورق کامپوزیت رنگی علاوه بر زیبایی ساختمان ، تأثیر بسزایی در زیبایی چشم انداز شهر نیز دارد. ساختمان های متعدد با رنگ بندی متنوع در منطقه ای از شهر می توانند تأثیر زیادی بر شیوه زندگی ، باعث بالا رفتن روحیه افراد نیز داشته باشد. بسیار مهم است که نمای ساختمان به صورت علمی و دقیق طراحی شده باشد که از نظر بصری از کیفیت قابل قبول برخوردار باشد.

 

بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت طرح چوب

در طراحی ورق کامپوزیت طرح چوب از رگه های چوب طبیعی الهام گرفته شده است که به هیچ وجه با ظاهر چوب طبیعی تفاوتی ندارد و باعث می شود که حس چوب طبیعی، در بیننده القاء گردد. یکی از مزایای مهم ورق کامپوزیت طرح چوب نسبت به چوب طبیعی این می باشد که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رطوبت رنگ آن تغییر نمی کند و بر خلاف چوب طبیعی ، نمای کامپوزیت طرح چوبی، فرسوده نمی شود. نمای ساخته شده از ورق های کامپوزیت با طرح چوب بیشتر در ساخت نمای ویلا و آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت طرح سنگ

با رشد فناوری و تکنولوژی در صنعت ساختمان، به کارگیری از نمای سنتی و قدیمی مانند سنگ طبیعی در نمای ساختمان می تواند مشکلاتی مانند افزایش وزن ساختمان ایجاد کند که در صورت وقوع زلزله می تواند خطرناک باشد. همچنین متریال های طبیعی نما مانند سنگ طبیعی با گذشت زمان بر اثر فرسایش که بیشتر به دلیل باران اسیدی و نور خورشید اتفاق می افتد، دچار تغییر رنگ می گردد. بر خلاف سنگ طبیعی که دچار این قبیل مشکلات می شود، ورق کامپوزیت طرح سنگ از مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط نامساعد جوی و فرسایش برخوردار است و جهت بازسازی و نوسازی ساختمان های فرسوده می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

از دیگر مزیت های نمای کامپوزیت ساختمان نسبت به نمای سنگ طبیعی، هزینه نگهداری پایین ساختمان به دلیل دیر کثیف شدن نمای کامپوزیت می باشد.

 

بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت طرح آینه ای

ورق کامپوزیت آینه ای شامل سه لایه اصلی بوده که توسط دو لایه از جنس ورق آلومینیوم و هسته مرکزی آن از مواد پلی اتیلن ، چسبانده شده است. سطح ورق کامپوزیت آینه ای توسط رنگ PE و PVDF پوشیده می شود. این نوع پوشش باعث محافظت ورق کامپوزیت در برابر خط و خش و دیگر شرایط بد آب و هوایی نیز می شود. ورق های کامپوزیت آینه ای در دو طرح طلایی و نقره ای تولید و عرضه می شوند.

 

 

بازسازی نمای ساختمان اداری با کامپوزیت

نمای کامپوزیت بیشترین طرفدار را در نماهای اداری دارد. علت آن سرعت اجرای این نوع نما، طیف رنگ گسترده متریال آن، زیر سازی آسان و سریع، قابل شستشو بودن، عدم تغییر رنگ کامپوزیت در دراز مدت بر اساس عوامل جوی و تابش آفتاب و نیز عدم نگهداری های بعدی در دراز مدت است. ضمناً این نوع نما را می توان بدون تخریب نمای قبلی، روی همان نما اجرا نمود. از نظر قیمت و هزینه نیز، متعادل و مناسب است.

اینکه امکان تخریب و نوسازی کامل ساختمان برای برخی میسر نیست و در بازار امروز با به وجود آمدن برند ها و رقیب های تجاری و شرکت ها مالکان در تلاش اند تا با به وجود آوردن سیمایی زیبا و پر زرق و برق برای محل کار خود اقدام به جذب مراجعین خود کنند، زیرا یک نمای زیبا و شکیل در ذهنیت افراد نسبت به تعامل و فعالیت‌های گروه تاثیر گذار است.

وجود تغییرات بازار و بر آمدن شرکت ها و برندهای تجاری تازه و پر زرق و برق، آن ها نیز می بایستی توان رقابتی مناسب ساختاری و تشکیلاتی را برای خود ایجاد نمایند.
در این گونه شرایط سازمان ها اقدام به بهره گیری از تکنولوژی های روز ساختمان می کنند تا بتوانند ضمن استفاده از مزایای ساختمانی این تکنولوژی های نو، ساختمانشان را تا حد امکان برای مخاطبین و مراجعین مدرن تر و جذاب تر نشان دهند.
دلیل این امر آن است که ذهنیتی که در هنگام ورود مراجعان به یک ساختمان اداری در برداشت های ذهنی آنان رخ می دهد
در ادامه بر روی  نوع تعامل آنان با سازمان مربوطه تاثیر زیادی می گذارد.
بنا بر این هرچه نمای ساختمان زیباتر و جذاب تر باشد می تواند جلوه بهتری از وضعیت داخلی سازمانی و محیط داخلی آن نشان دهد.

از جمله اهداف بازسازی نمای ساختمان اداری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بازسازی برای جلب رضایت بیشتر مراجعه کنندگان؛
بازسازی برای بهبود جلوه های بصری محیط؛
بازسازی برای اصلاح تخریبات به وجود آمده؛
بازسازی برای ایجاد انگیزه در کارمندان؛
افزایش کلی راندمان محیط کاری.

   نظرات :  

 


از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.

ساعت و تاریخ :

16:34- 1402/12/15