مقالات مرتبط با نمای ساختمان

مقالات آلوسوئیس باند

ژورنال و مقالات برتر هلدینگ آلوسوئیس باند

1399/05/19 : تاریخ مطلب مصالح به کار رفته در نماسازی ساختمان


نما در لغت نامه دهخدا به معنای صورت ظاهری هرچیزی ، آنچه که در معرض دید و برابر چشم است توصیف شده است. نما، پوسته هر ساختمان است و نقش بسیار مهمی در زیبایی و جذابیت آن ایفا می کند.

نما در لغت نامه دهخدا به معنای صورت ظاهری هرچیزی ، آنچه که در معرض دید و برابر چشم است توصیف شده است.

نما، پوسته هر ساختمان است و نقش بسیار مهمی در زیبایی و جذابیت آن ایفا می کند.

نما درعمل ،درون ساختمان را از بیرون و فضای خصوصی را از فضای عمومی جدا میکند.

نمای هر ساختمان در مجموعه شهری که در آن حضور دارد موثر است و این تاثیر را در بدنه خیابان ها یا میادینی که در آن قرار گرفته است می گذارداگر به نمای ساختمان به صورت مجرد ، بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان ها فکر شود،همگونی نمای شهری در کلیت از بین می رود.

تناقض بین جنبه شهری و بیان فردی نما در صور تی میتواند از بین رود که ساختمان جزئی از شهر در نظر گرفته شود و ارتباطات آن بامحیط اطراف چند جانبه باشد نمای روبروی کو چه و خیابان باید تابع عوامل همبستگی بین نماهای اطراف باشد

اما درعین حال بر اساس ترکیبی از اجرای مختلف بر حسب عملکرد ابعاد و مصالحشان شخصیت خاص خود را دارد

در طراحی نما، معماران و سازندگان با توجه به شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه افراد و بودجه آن ها اقدام به انتخاب نوع مصالح می کنند.

در سال های اخیر پس از مطرح شدن دوباره اهمیت فضاهای عمومی و ارزش زندگی شهری نمای ساختمان و مصالح مورد استفاده در آن اهمیت دوباره ای یافته است.

مصالح به کار رفته در نماسازی ساختمان

در نماسازی ساختمان از مصالح مختلفی استفاده می شود از جمله فلز، سنگ، آجر، سیمان ، چوب ، شیشه ، ورق کامپوزیت و … که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی بخشی از انواع نمای ساختمان می پردازیم.

♦ نمای آجری

نمای آجری از جمله نماهایی است که از گذشته تا امروز مورد استقبال قرار گرفته است. آجرها در انواع مختلف تولید و در اختیار مشتریان قرار می گیرند.طراحی نمای آجری به دلیل بالا بودن تنوع آجرها بسیار متنوع است و یک معمار با توجه به سلیقه خود می تواند زیباترین طرح را اجرا کند.

آجرنما ساختمان به صورت ساده و یا دکوراتیو قابل طراحی است و در هر دو شکل جلوه ای زیبا به ساختمان می بخشد. از جمله انواع آجر می توان به آجر نما نسوز، آجر نما طرح چوب، آجر دکوراسیون داخلی، آجر نما سفید، آجر نما قرمز، دکوراتیو ،کف فرش، آجر نما زرد، رستیک، شاموتی، آجر نما نسوز سفید، آجر نما نسوز قرمز، آجر نما نسوز انگلیسی، آجر نما پلاک، قزاقی و … اشاره نمود.

♦ نمای سیمانی

نمای سیمانی ساختمان از جمله نماهایی است که قیمت اجرای آن در مقایسه با سایر نماها ارزان تر می باشد. سرعت اجرای این نما بالاست و در کمترین زمان ممکن می توان آن را بر روی سطح خارجی ساختمان اعمال نمود. نماکاری ساختمان با سیمان با استفاده از بهترین متریال صورت می گیرد تا سطح کار از کیفیت مناسب برخوردار باشد.

نمای سیمانی از مقاومت لازم در برابر حریق برخوردار است و در صورت بروز آتش سوزی از انتشار آن جلوگیری می کند. در اجرای نما سیمانی ساختمان از سیمان سفید و یا سیمان رنگی استفاده می شود که هر کدام زیبایی خود را دارد. لازم به ذکر است که شستشوی نمای سیمانی بسیار آسان است، از این رو این نما را می توان نمایی ساده در عین حال زیبا برای ساختمان دانست.

♦ نمای سنگ

نمای سنگی از جمله نماهای لوکس است که همواره زیبایی و جذابیت خود را در طول زمان های مختلف به نمایش می گذارد و با استفاده از انواع سنگ ساختمانی اجرا می شود. قیمت سنگ نما در مقایسه با سایر مصالحی که برای نماکاری استفاده می شوند بالاتر است. نمای رومی یکی از نماهای سنگی است که زیبایی حیرت آوری به ساختمان می بخشد.

در سنگ نمای رومی از سنگ مرمر، سنگ تراورتن و سنگ گرانیت انتخاب می شود که هر کدام زیبایی و ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. نمای سنگی سالیان سال ماندگار است و در برابر عوامل مختلف نظیر باد، باران، برف، نور خورشید، گرد و غبار و … مقاوم می باشد. سنگی که برای نمای ساختمان انتخاب می شود باید از دوام و استحکام لازم برخوردار باشد در غیر اینصورت در اثر انقباض و انبساط دچار ترک خوردگی خواهد شد. نمای سنگی نیازمند مراقبت می باشد و هر چند وقت یکبار، نماشویی آن الزامیست. در برخی مواق هم میتوان از ورق کامپوزیت طرح سنگ استفاده نمود.

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای ساختمان از جمله پرطرفدارترین نمای ساختمانی است که در تمام ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و … به چشم میخورد. این نوع نما که به نمای شیشه ای کرتین وال نیز معروف است نقش بسزایی در تامین نور برای فضای داخلی به عهده دارد.

شیشه به دلیل بازتاب نور از جذابیت بالایی برخوردار است و استفاده از آن در نمای شیشه ای اسپایدر گرفته تا نمای شیشه ای فریم لس علاوه بر زیبایی، نور و گرمای لازم را به دلیل عبور نور برای ساختمان تامین می کند. اصولاً در اجرای نمای شیشه ای از شیشه سکوریت ، شیشه رفلکس اسپایدر استفاده می شود.

♦ نمای بایرامیکس

نمای بایرامیکس از جمله نماهای دکوراتیو است که به صورت ملات و متشکل از سنگدانه ها، رنگ، رزین های طبیعی و مصنوعی و افزودنی های دیگر می باشد. از مزایای نمای بایرامیکس می توان به تنوع رنگ بالا، قابلیت شستشو با آب، پوشش یکنواخت سطح و تمیزکاری آسان اشاره نمود. این نما بر روی انواع سطوح فلزی، چوبی، سیمانی، آجری و … قابل اجراست اما به دلیل مقاومت پایین آن در برابر عوامل مختلف در مدت کوتاه زیبایی خود را از دست می دهد.

نمای چوبی

نمای چوبی یا ترمووود یکی از زیباترین و مقاوم ترین نماهای ساختمانی نمای چوبی است که این روزها در ساخت خانه های مدرن اجرا می شود. ترموود نوعی چوب نما است که از وزن سبک اما مقاومت بالا برخوردار می باشد. ترکیب چوب با سایر متریال ها نظیر فلز ، شیشه و ورق کامپوزیت نما و ... زیبایی نما را دوچندان می کند و آن را خاص تر جلوه می دهد.

از ویژگی های ترمووود می توان به سختی بالا، مقاومت در برابر صوت، قابلیت شکل پذیری و برشکاری، تجدیدپذیری و … اشاره کرد. چوب های فرآوری شده بهترین گزینه برای نما هستند زیرا در برابر نفوذ حشرات، رطوبت و آتش سوزی مقاوم سازی می شوند و طول عمر نما را بالا می برند. رعایت اصول اساسی در اجرای نمای ترموود لازم و ضروری می باشد.

♦ نمای اتیکس

نمای اتیکس نوعی نمای عایق برای ساختمان محسوب می شود که آن را در برابر عواملی نظیر رطوبت، حرارت و برودت محافظت می نماید. این نما از سه جزء عایق، مسلح کننده و پوشش نهایی تشکیل شده است.

از جمله عایق هایی که برای این نما استفاده میشوند فوم پلی استایرن منبسط شده و پشم معدنی می باشند. وجود این عایق ها به میزان قابل توجه هزینه های سرمایشی و گرمایش ساختمان را به حداقل می رسانند. پوشش نهایی نمای اتیکس می تواند چوب، آجر لعابدار، فلز، اندود و … باشد.

♦ نمای سرامیکی

امروزه نمای سرامیک به یکی از انواع نماهای پر طرفدار در طراحی ساختمان تبدیل شده است. به طور کلی سرامیک نما با دو روش نصب خشک یا مهار شده و روش نصب تر یا چسبانده شده صورت می گیرد.

♦ نمای مینرال

نمای مینرال از ترکیب سنگ های معدنی، گرانیت ، سنگ های سفید و مرمر به همراه پلاستر می باشد. از مزایای استفاده از این نما در ساختمان می توان به مقرون به صرفه بودن آن، سرعت بالای اجرا، سازگار با محیط زیست، تنوع در رنگ و طرح و مقاوم بودن آن در برابر آتش سوزی اشاره کرد. یکی از بزرگترین معایب نمای مینرال عدم مقاومت آن در برابر رطوبت می باشد. به همین خاطر به مرور زمان دچار آسیب دیدگی جدی می شود.

♦ نمای رومی

نمای رومی در دسته سبک کلاسیک قرار می گیرد. در طراحی این سبک از مصالحی هم چون سنگ مرمر، گرانیت و تراورتن استفاده می شود. از ویژگی های این سبک می توان به قوس ها و ستون های تزئینی اشاره کرد. در برخی موارد طراحی نمای رومی با سنگ تراورتن صورت می گیرد. نمای سنگی رومی نمونه ای از زیباترین نماهای ساختمان می باشد. نمای رومی ساده نیز از پر طرفدارترین نماها می باشد.

♦ نمای کلاسیک

طراحی نمای کلاسیک ساختمان تا اندازه زیادی به نمای رومی شباهت دارد. استفاده از این سبک در ایران باستان نیز به چشم می خورد. استفاده از سنگ و سرستون ها در طراحی نما کلاسیک زیاد به چشم می خورد.

نانو نما

نانو نما پوششی کاملا نامرئی می باشد که می تواند به حفظ سطوح مختلف کمک کند. برای مثال استفاده از آن می تواند نمای ساختمان را در برابر رطوبت و خسارات ناشی از آن ایمن کند. بنابرابن استفاده از پوشش های نانو روی نمای ساختمان می تواند باعث افزایش طول عمر ساختمان شود.

امکان استفاده از پوشش نانو نمای ساختمان بر روی سطوح مختلفی امکان پذیر می باشد. برای مثال استفاده از پوشش نانو آجر نما یا ورق کامپوزیت نانو استفاده از نانو بر روی سطوح سنگی و سنگ های گرانیت امکان پذیر می باشد. استفاده از ورق کامپوزیت PVDF برای ضد آب کردن نما مناسب می باشد.

♦نمای کنیتکس

نمای کنیتکس از دیگر گزینه هایی است که می توان در طراحی نما انتخاب و مورد استفاده قرار داد. کنیتکس نوعی رنگ می باشد که در ترکیب آن از الیاف های مصنوعی، اکسید تیتان و غیره استفاده می شود. کنیتکس خاصیت ضد آب داشته و از این رو برای استفاده در نمای بیرونی بسیار مناسب می باشد.

جنس و نوع نمای انتخابی پارامتری است که روی قیمت تاثیر می گذارد. بنابر این با توجه به شرایط اقلیمی و قوانین مربوط به ساخت و ساز و همچنین سلیقه ی افراد می توان با بررسی نوع نمای مورد نظر نسبت به خرید ورق کامپوزیت آن اقدام نمود.

نمای کامپوزیت

با ظهور مدرنیسم در معماری و صنعت شهرسازی، همچنین علاقه ی روز افزون به ایجاد ساختمان های بلند مرتبه و سازه های صنعتی، استفاده از مصالح پیشرفته ای چون ورق های کامپوزیت بیش از پیش مورد توجه طراحان و مجریان ساختمانی قرار گرفت تا جایی که امروزه به یکی از اصلی ترین مصالح مورد استفاده در نماهای ساختمانی کشور و جهان تبدیل گردیده است. بی شک این محصول سهم بزرگی در زیباسازی و روح بخشی به پروژه های ساختمانی و در پی آن شهرهای مدرن داشته و دارد.یکی از مصالحی که امروزه در معماری مدرن، ساختمان سازی ، نماسازی ، دکوراسیون داخلی و... به شدت مورد استفاده قرار می گیرد، ورق کامپوزیت آلومینیوم است که ساختار ویژه ای دارد و ویژگی های خارق العاده ای را با خود به همراه دارد.

ورق کامپوزیت از سه لایه تشکیل شده است که دو لایه خارجی از جنس آلومینیوم با ضخامت متفاوت و لایه ی میانی از جنس پلی اتیلن می باشد. همچنین لایه ی خارجی این ورقه ها دارای پوششی از جنس آستر اپوکسی و همچنین PVDF می باشد که منجر به تثبیت رنگ در این ورق ها می گردند و وجود یک لایه فیلم بر روی سطح ورق کامپوزیت ها باعث می شود تا بر دوام و ماندگاری آن ها افزوده شود. در صورتی که سطح این نمای زیبا کدر و آلوده شد به کمک افراد متخصص در زمینه نماشویی نمای کامپوزیت می توان آن را تمیز و مانند روز اول درخشان نمود.

از مزایای کامپوزیت نما می توان به وزن سبک، تنوع رنگ بالا، قابلیت شستشو، مقاومت حرارتی، رطوبتی و صوتی اشاره نمود.

در ادامه به تاریخچه تولید ورق کامپوزیت می پردازیم

ورق کامپوزیت برای اولین بار در سال 1969 کشور آلمان ابداع گردید و از همان ابتدا به دلیل کیفیت مناسب، نصب و کاربرد آسان و همچنین امکان طراحی و اجراهای بدون محدودیت، با استقبال گسترده ای رو به رو شد.

ساختار ورق کامپوزیت :

ورق آلومینیوم کامپوزیت نما (ماده مرکب یا چندسازه) در مهندسی مواد به ماده‌ای اطلاق می‌شود که از دو فاز زمینه (ماتریس) و تقویت‌کننده(پرکننده) تشکیل شده باشد و از فاز دوم حداکثر به اندازه ۵ درصد استفاده شده باشد.

ماتریس با احاطه کردن تقویت‌کننده آن را در محل نسبی خودش نگه می‌دارد. تقویت‌کننده موجب بهبود خواص مکانیکی ساختار می‌گردد. به‌طور کلی تقویت‌کننده می‌تواند به صورت فیبرهای کوتاه یا بلند و پیوسته باشد

ویژگی های فنی انواع ورق کامپوزیت

همان طور که می دانید، معماری در سال های اخیر تغییرات بسیاری نموده است و این روزها دوره ای جدید در ساختمان سازی، به ویژه در طراحی و اجرای نمای ساختمان ها آغاز شده است. مواد و مصالح قدیمی محدودیت های بسیار زیادی را برای معماران به وجود می آوردند و مانع از اجرای تمامی ایده های آرمانی و خلاقانه توسط آن ها می شدند. لیکن تولید مواد و مصالح مدرن در عصر حاضر، تمامی این محدودیت ها را از بین برده است و ورق کامپوزیت آلومینیومی از جمله مصالح مدرنی است که امکان پیاده سازی تمامی ایده ها و طرح ها را برای معماران به وجود آورده است. همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم، ورق های کامپوزیت از ویژگی های منحصر به فردی بهره می برند که در این قسمت به شرح تک تک آن ها خواهیم پرداخت و شما را از مشخصات فنی این ورق های کاربردی آگاه خواهیم نمود.

  • سبکی و انعطاف پذیری

یکی از مهم ترین مسائلی که در نماسازی ساختمان ها و به ویژه ساختمان های مرتفع و عظیم الجثه، مورد توجه مهندسین قرار می گیرد، وزن تحمیل شده به بنا در اثر استفاده از مواد و مصالح مختلف می باشد. از بزرگ ترین مزایای استفاده از ورق های کامپوزیت در نماسازی می توان، به سبک بودن آن ها نسبت به دیگر مصالح اشاره کرد. این ورق ها دارای وزنی در حدود 5 الی 8 کیلوگرم در هر متر مربع می باشند و روی هم رفته 50 درصد سبک تر از ورقه های معمولی، 85 درصد سبک تر از مصالحی همچون سیمان و در حدود 90 درصد سبک تر از انواع سنگ ها همچون سنگ گرانیت می باشند و این ویژگی باعث می شود تا ساختمان مذکور در مقابل زلزله مقاوم تر و مستحکم تر باشد. از دیگر مزایای ورق های کامپوزیت می توان به انعطاف پذیری بالا و شکل پذیری آن ها به بهترین حالت ممکن اشاره کرد. این ورق ها به وسیله ی ابزار مناسب به راحتی و در زوایای مختلف خم می شوند و به اشکال مختلفی در می آیند. این در حالی است که مواد و مصالح قدیمی از این ویژگی بی بهره اند و محدودیت های زیادی را به هنگام اجرای نما در ساختمان ها به وجود می آورند.

  • خاصیت آکوستیک

ساختار ورق های کامپوزیت به گونه ای است که پشت آن ها فضای خالی ایجاد می شود و استفاده از آن ها بر روی بتن، موجب به وجود آمدن خاصیت آکوستیک برای ساختمان ها می گردد و انتقال صوت به داخل ساختمان را به حداقل می رساند. این ویژگی باعث می شود تا افراد ساکن در ساختمان از رفاه و آسایش بیشتری برخوردار گردند.

  • آب بندی و عدم نفوذ آب به زیر ورق ها

یکی از مهم ترین ویژگی های ورق های کامپوزیت، امکان آب بندی آن ها و مقاوت در برابر رطوبت و نفوذ آب می باشد. این ورق ها به هیچ وجه آب باران و برف را از خود عبور نمی دهند و در اثر تماس با باران های اسیدی و هوا دچار خوردگی نمی شوند و نمای ساختمان را به زیبایی روز اول حفظ می نمایند.

  • مقاومت در برابر آتش سوزی و زلزله

ورق کامپوزیت ضد حریق در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان مصالح ضد آتش سوزی شناخته می شوند و از آن جایی که تمامی مواد تشکیل دهنده ی آن ها، فاقد CFC است، در صورت بروز آتشسوزی نیز، هیچگونه خطر و آسیبی را برای محیط اطراف خود ایجاد نمی کنند. همچنین این ورق ها به هنگام زلزله نیز عملکرد خارق العاده ای دارند و به دلیل ثابت نبودن بر روی ساختمان و امکان لرزش در جای خود، جلوی هرگونه تکان و لرزه ی شدید را می گیرند.

نحوه ی نصب ورق های کامپوزیت در نمای ساختمان ها

نصب ورق های کامپوزیت به دو روش ثابت(Fixing) و ریلی(Hanging) صورت می گیرد.

در روش اول اجرای ورق های کامپوزیت پس از برش خوردن با استفاده از پیچ و پرچ های مخصوص به زیرسازی فلزی ساخته شده بر روی ساختمان نصب می شوند و در روش دوم این ورق ها، با استفاده از شیارهای به وجود آمده بر روی پروفیل های آلومینیومی، به صورت ریلی نصب می گردند. لازم به ذکر است که روش دوم بسیار سریع تر و آسان تر است و مورد توجه معماران زیادی قرار می گیرد.

کشور های تولید کننده ورق آلومینیوم کامپوزیت

از بزرگترین کشورهای مصرف کننده ورق های آلومینیوم کامپیوزیت می توان به کشورهایی چون چین ، روسیه و امارات متحده عربی اشاره کرد.

به لحاظ تجاری این محصول از بازدهی بسیاری برخوردار است از این رو، در کنار نماهای آلومینیومی و شیشه ، پانل های آلومینیوم کامپوزیت کاملا در صنعت نمای ساختمانی به برتری دست یافتند و در حال حاضر شهرهای مدرن بسیاری وجود دارند که تقریباً به طور کامل با این مصالح ساخته شده اند.

برخی از پروژ های شاخص

تا امروز برج العرب، نماد شهر دبی که معیار معتبری برای ارزیابی کاربرد این محصول به شمار می رود.

از دیگر پروژه ها می توان به هتل العرب ،ساختمان کارخانه میتسوبیشی، برج های النصر در دوحه قطر و نمونه های دیگر اشاره کرد.

امروزه معماران در این صنعت به دنبال رنگ ها و پرداخت های بدیعی هستند تا به نماها و پروژه های ساختمانی روح تازه ای عرضه کنند. کاربرد و استقبال ورای تصور از این محصول در نما، نشانگر کیفیت مناسب و عدم محدودیت در کاربرد و طراحی این محصول است.

آلومینیوم یکی از رایج ترین عنصرهای ساختمانی است،که با کاربرد پانل های آلومینیوم کامپوزیت در ساختمان می توان از مزیت های آلومینیوم بهره مند شد و افزون بر آن، از ساختار ساختمان حفاظت کرد. از این پانل ها در پروژه های مختلفی استفاده می شود و قیمت آنها بسته به کیفیت و مصالح به کار رفته متغیر می باشد.

تاریخچه ACP در ایران

ورق کامپوزیت الومینیومی بیش از 20 سال است که وارد بازار ایران شده است.ورق کامپوزیت از ابتدا به صورت وارداتی از کشور آلمان با برند آلکوباند به ایران وارد شد و در پروژه های مختلف ساختمانی با جزییات اصلی اروپایی آن اجرا گردید به خصوص در ساختمان های فرودگاهی استقبال ویژه ای از آن شد

بعد از آن برخی از شرکتهای بازرگانی اقدام به واردات ، تولید و فروش این محصول نمودند. آلکوباند ، آلکلد، آلپولیک ، میتسوبیشی و آلوباند ، آلوسوئیس باند و … از جمله این برندها می باشد.پس از آن ژاپن با برند میتسوبیشی و کره جنوبی هم ورق کامپوزیت های با کیفیت مناسبی وارد صنایع ساخت و ساز ایران کردند و با گسترش کاربرد آن تولید کنندگان ایرانی اقدام به تولید این متریال کردند و با وارد کردن بخش هایی از آن و تهیه تجهیزات جهت کامپوزیت کردن آلومینیوم و هسته پلی اتیلنی و روکش های مربوطه اقدام به تولید این محصول در داخل کشور نمودند که از معروفترین آن ها می توان به کارخانه آلومکس و پریمیوم باند اشاره نمود که فعالیت گسترده ای در ایران دارند . عوامل موثر در کیفیت ورق کامپوزیت به غیر از تکنولوژی کامپوزیت کردن مواد،آلیاژ آلومینیوم مصرفی و نوع مواد معدنی هسته مرکزی آن و روکش های مورد استفاده می باشد.

بعد از گذشت چند سال با افزایش نیاز داخلی وافزایش چشمگیر واردات این محصول (بیش از ۵۰ برند مختلف) برخی تولید کننده های داخلی اقدام به تولید ورق آلومینیوم کامپوزیت در ایران و تجهیز کارخانه های خود و تولید این محصول نمودند.

بعد از آن کارخانه های بیشتری جهت تولید ورق آلومینیوم کامپوزیت اقدام نمودند از جمله پرمیوم باند، طلوع باند ، آلومکس، آلوباند و… که شمار آنها به بیش از ۲۰ مورد می رسد.

کارخانه های تولید ورق کامپوزیت در ایران

در حال حاضر حدود ۱۵ کارخانه کاملا فعال در کل کشور اقدام به تولید ورق کامپوزیت می نمایند و به نوعی می توان گفت این کارخانه های تمامی برندهای داخلی را که تعداد آنها بیش از ۲۰ برند می باشند را تولید می نمایند.

انواع ورق کامپوزیت:

  1. ورق کامپوزیت پی وی دی اف (PVDF) 2. ورق کامپوزیت اکونومی 3. ورق کامپوزیت طرح چوب 4. ورق کامپوزیت نانو 5. ورق کامپوزیت شاین 6. ورق کامپوزیت ضدحریق (FR) 7. ورق کامپوزیت آیینه ای (نقره ای - طلایی)

کاربردهای ورق کامپوزیت آلومینیوم

1- پمپ بنزین‌ها

2- دکوراسیون داخلی

3- پوشش سقف‌ها

4- تابلوی فروشگاه‌ها

5- غرفه‌های نمایشگاهی

6- نمای خارجی ساختمان

7- بازسازی نماهای قدیمی

8- دیواره تونل ها زیرگذرها

قیمت ورق کامپوزیت تابع عوامل مختلفی است:مثل ضخامت ، رنگ [کالرچارت ورق کامپوزیت] ، نوع پوشش ، ضد حریق بودن ورق کامپوزیت ، ورق کامپوزیت نانو و ....

 

   نظرات :  

 


از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.

ساعت و تاریخ :

16:36- 1403/4/26